کد خبر: ۸۷۱۱۷
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۴/۱۹

4 مشتری‌ جدید سیمان جایگزین صادرات به عراق/افزایش قیمت مشخص نیست
رییس انجمن صنعت سیمان مطرح کرد:

4 مشتری‌ جدید سیمان جایگزین صادرات به عراق/افزایش قیمت مشخص نیست

رییس انجمن صنعت سیمان با اشاره به اینکه در زمینه میزان افزایش قیمت این محصول هنوز به جمع‌بندی نرسیدیم،گفت: باتوجه به از دست رفتن بازار صادراتی عراق، مشتری‌های جدیدی پیدا کردیم که جایگزین می شوند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،عبدالرضا شیخان به ایسنا گفت: امروز مشتری‌های زیادی از جمله قطر، کویت، تانزانیا و بنگلادش پیدا کردیم که مقدار زیادی سیمان می توانیم به این کشورها صادر کنیم.اگر جاده‌ها بتنی ساخته شوند سالانه حدود دو تا سه میلیون تن بیشتر به فروش سیمان اضافه نمی‌شود لذا باید تحولی جدی صورت گیرد و باید روی صادرات تمرکز کنیم. البته با توجه به اتفاقات اخیر به مشکل برخوردیم. با این حال صادرات سیمان به کشورهای آسیای دور را پیگیری می‌کنیم، چراکه چین میزان تولید سیمان را کاهش داده و فضا برای صادرات سیمان ایران باز شده که البته این شرایط مقطعی است. برای مثال در عراق صادرات خوبی داشتیم که دیگر ادامه پیدا نکرد.

وی با بیان اینکه سعی کردیم شفافیت ایجاد کنیم، افزود: نگاه ما به صنعت سیمان این است که بتوانیم آن را به عنوان یک صنعت و اشتغال حفظ کنیم و روند تولید و قیمت را به نقطه  تعادل برسانیم.ارز حاصل از صادرات سیمان وارد سامانه نیما می‌شود.همچنین توافق تخفیف 30 درصدی کشتیرانی به هزینه حمل و نقل صادرات سیمان هنوز محقق نشده است.

این مقام مسئول ادامه داد: باتوجه به اینکه وزارت صنعت در شرکت کشتیرانی سهام دارد، قرار بود سود سهام این وزارتخانه به عنوان یارانه برای صادرات محصولات صنعتی از قبیل سیمان اختصاص یابد اما چون شرکت کشتیرانی در زیان است، سودی نبوده که بخواهند بپردازند. علی رغم تحریم‌ها، در دهه 80 ظرفیتی ایجاد شد که توانستیم با هماهنگی دولت میزان تولید را بالا ببریم و در این مدت میزان تولید 2.5 برابر قبل بود اما این روند ادامه پیدا نکرد و حتی در سال های اخیر با رشد منفی در تولید مواجه شدیم و رکود ساخت و ساز به ویژه کارخانه‌ هایی که تازه در مدار تولید قرار گرفته بودند به این صنعت لطمه زد.

شیخان با بیان اینکه به دلیل کاهش نقدینگی میان کارخانه‌ها رقابت منفی ایجاد شده، گفت: با وزارت صنعت هماهنگ و تصمیم گرفتیم به اندازه‌ای تولید نکنیم که نتوانیم بفروشیم و بررسی کردیم صنعت سیمان با چه ظرفیت بهینه‌ای تولید کند و با چه قیمتی بفروشد که کارخانه‌ها سرپا بمانند و اشتغال را حفظ کنند و به اندازه نیاز داخل و صادرات تولید کنند.

وی با انتقاد از رقابت منفی میان تولیدکنندگان افزود: رقابت منفی باعث شد کارخانه‌ها قیمت سیمان را کاهش دهند که برای جلوگیری از زیان تولید، قرار شد براساس نیاز داخلی و صادراتی تولید و توزیع داشته باشند و تخفیف‌ها را کم کنند. البته تا امروز قیمت‌ فروش سیمان از قیمت مصوب کمتر بوده است.  برای بهره‌وری در این صنعت باید تخفیف‌ها حذف و به قیمت مصوب اضافه شود اما هنوز در زمینه میزان افزایش قیمت به جمع‌بندی نرسیدیم.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ