کد خبر: ۸۷۱۳۵
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۴/۱۹

دلار دولتی به ۴۳۰۰ تومان رسید

دلار دولتی به ۴۳۰۰ تومان رسید

درحالی نرخ دولتی برای دلار برای انجام تمامی معاملات از ۲۱ فروردین ماه ۴۲۰۰ تومان اعلام شده بود که بانک مرکزی امروز نرخ ان را ۴۳۰۱ تومان قیمت گذاری کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایسنا،دلار در سال جاری و بعد از ادامه نوسانات بازار ارز از سال گذشته، در فروردین ماه دچار تغییراتی در سیاست‌گذاری معاملاتی شد به طوری که دولت به یکباره تصمیم گرفت قیمت بازار آزاد که تا 6 هزار تومان پیش رفته بود و نرخی که در مرکز مبادلات ارزی به 3800 تومان می‌رسید را حذف و فقط یک نرخ برای آن اعلام کند. ۴۲۰۰ تومان نرخی بود که معاون اول رئیس جمهور تاکید داشت غیر از آن را دولت به رسمیت نشناخته و معاملات با هر نرخی به جز آن برای دلار ممنوع و قاچاق است.

در ابتدای امر از ۲۱ فروردین سال جاری با اجرایی شدن این سیاست، برخی مقامات مسئول تاکید داشتند قیمت ۴۲۰۰ تومان برای دلار حداقل تا 6 ماه بدون تغییر باقی خواهد ماند که حدود ۴۰ روز بعد از اینکه دلار فقط ۴۲۰۰ تومان روزانه قیمت می‌خورد، افزایش آن شروع شد و در فاصله ۵۰ روز گذشته حدود ۱۰۰ تومان به آن اضافه شده است. البته رئیس کل بانک مرکزی به صراحت اعلام کرده بود این نرخ می‌تواند با توجه به شرایط بازار و تقاضا دچار نوسان قیمتی شود و همین طور هم شد.

با قیمت‌گذاری امروز بانک مرکزی دلار ۴۲۰۰ تومانی از این پس ۴۳۰۰ و احتمالا بالاتر قیمت‌ خواهد خورد و این نرخ مرجع آن است یعنی قیمتی که صادرکننده و واردکننده می‌توانند دلار را عرضه و یا خریداری کند، متفاوت خواهد بود. این در حالی است که معاملات در سامانه نیما و همچنین هر گونه معامله دیگر برای ارز نیز از جمله تقاضای ارز مسافرتی، دانشجویی، درمانی و ... نیز از کانال بانک‌ها انجام می‌شود. بنابراین نرخ مرجع دلار برای صادرکننده و یا فروشنده ارز ، کمتر و برای خریدار بیشتر از این نرخ تعیین می‌شود. بر این اساس امروز که دلار ۴۳۰۱ تومان قیمت خورده، بانک دلار را حدود ۴۲۷۹ تومان خریداری و ۴۳۲۲ تومان به متقاضی می‌فروشد.

افزایش نرخ دلار دولتی در حالی ادامه‌دار شده که اخیرا ارز ناشی از ۲۰ درصد صادرات غیر نفتی نیز به معاملات سامانه نیما اضافه شده اما قیمت‌گذاری آن با نرخ ۴۲۰۰ یا ۴۳۰۰ تومان فعلی متفاوت بوده و به طور توافقی انجام می‌شود اما تاکنون هیچ اعلام شفافی در رابطه با قیمت ارز عرضه شده این صادرات انجام نشده است. همچنین در کنار این دو نرخ در بازار آزاد نیز معاملات هر چند به طور غیر شفاف انجام می‌شود و نرخ فعلی دلار به 8 هزار تومان و بالاتر می‌رسد. بر این اساس اختلاف حدود 4 هزار تومانی بین دو نرخ رسمی و غیررسمی مشهود است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ