کد خبر: ۸۷۱۴۷
۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۴/۲۰

سه کتاب در حوزه روزنامه‌نگاری اقتصادی منتشر شد

سه کتاب در حوزه روزنامه‌نگاری اقتصادی منتشر شد

در شرایطی که انتشار کتاب های آموزشی حوزه روزنامه نگاری به طور چشمگیری درمیان آثارمکتوب و بازار نشر کاهش یافته، به تازگی سه جلد کتاب روزنامه‌نگاری اقتصادی منتشر شده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از مهر، با رویکرد توسعه دانش میان رشته‌ای روزنامه نگاری ،مجموعه کتاب های روزنامه نگاری اقتصادی به منظور ایجاد پلی میان دانش اقتصاد و روزنامه نگاری از سوی انتشارات عملکرد برتر با ترجمه محسن ایلچی و سینا رویایی منتشر شد.

اولین کتاب از مجموعه سه جلدی کتاب های روزنامه نگاری اقتصادی ، روزنامه نگاران مالی و بحران ۲۰۰۸ نوشته دیمین تامبینی است. دراین کتاب نویسنده کوشیده با تعریف جامع از روزنامه نگاری مالی، به اصول حرفه ای واخلاقی این حوزه روزنامه نگاری اشاره و با بیان مصادیق مختلف از عدم رعایت اخلاق روزنامه نگاری مالی، به نقش ها و قصورهای آنها درشکل گیری یکی از بزرگترین بحران های مالی تاریخ اقتصاد در هزارسوم میلادی می پردازد.

آنگاه نویسنده دراین کتاب پرسش‌هایی را مطرح می کند مانند اینکه چه تحولاتی در چارچوب‌های اخلاقی غیررسمی و قوانین رسمی و مقررات حرفه‌ای روزنامه‌نگاری رخ داده که روزنامه‌نگاری مالی را با تغییرات سریع و بنیادینی روبه رو کرده است؟ همچنین زمانی که گزارش‌های مالی تأثیر مستقیمی بر بازار دارند، وظایف حرفه‌ای روزنامه نگاری مالی چیست؟

آیا روزنامه‌نگاران مالی برای جلوگیری از ورود شوک  بورسی به جامعه باید دست به خودسانسوری بزنند؟ از طرف دیگر نقش جهانی‌سازی بر اصول اخلاقی و عملی روزنامه‌نگاری مالی چیست و کشورهای مختلف چه رویه‌هایی را در این حوزه اتخاذ کرده‌اند؟ و پرسش نهایی دیگری که نویسنده قصد دارد در کتاب به آن پاسخ بدهد این است که مسئولیت‌های ضد و نقیض روزنامه‌نگاران مالی در برابر خوانندگان، سرمایه‌گذاران، نهادها، شرکت‌ها، دولت‌ها و اقتصادهای مالی چگونه است و آنها چگونه با این مسائل ضد و نقیض کنار می‌آیند؟ اینها پرسش‌هایی است که نویسنده در مقدمه کتاب آورده است.

کتاب اقتصاددانان و روزنامه نگاران اقتصادی

دومین  کتاب از مجموعه کتاب های روزنامه نگاری اقتصادی به اثری تحت عنوان اقتصاددانان و رونامه نگاران اقتصادی به قلم ریچارد پارکر اختصاص دارد.این کتاب از منظر یک اقتصاددان صاحب نام، به این پرسش پاسخ می دهد که چرا اقتصاددانان با روزنامه نگاران همواره بر استدلال ها و گزاره های اقتصادی، تقابل دارند،آنها نسبت به یکدیگر چگونه فکر می کنند و هریک چه ایرادت فنی نسبت به هم برای روایت واقعی رویدادهای اقتصادی دارند.

این کتاب ابتدا این سؤال را مطرح می‌کند که ما چه چیزهایی درباره اقتصاد و اقتصاددانان از مطبوعات فرا می‌گیریم؟ پارکر در مقدمه کتاب به یک تحقیق اشاره می‌کند که براساس آن روزنامه‌نگاری اقتصادی زمینه‌ای برای ساده‌انگاری مفرط، احساس‌گرایی، تمرکز بر شخصیت‌سازی به جای نگاه به موضوعات بوده، یعنی بر جزئی‌نگری مفرط به جای کلان‌نگری، جداسازی رویدادها از روندها، رخدادهای کوتاه‌مدت به جای روندهای بلندمدت و در نهایت بر اخبار بد به جای خوب تمرکز کرده است.

از این رو پارکر در این کتاب به بررسی این امر می‌پردازد که اقتصاددانان عموما به گزارش‌های خبری چگونه نگاه می‌کنند و از طرف دیگر جامعه چگونه به اقتصاددانان و روزنامه‌نگاران اقتصادی نگاه می‌کند.درواقع کتاب به بررسی ابعاد مدرن روزنامه‌نگاری اقتصادی و یافته‌های قبلی محققان درباره عملکرد روزنامه‌نگاری اقتصادی می پردازد تا بتواند فضای بیشتر درباره گفتمان میان اقتصاددانان، تجار، روزنامه‌نگاران و مردم فراهم شود. 

کتاب روزنامه نگاری نوآوری

سومین کتاب از این مجموعه به کتابی تحت عنوان روزنامه نگاری نوآوری نوشته دیوید نورد فرس اختصاص دارد، نویسنده این کتاب مبدع مفهوم روزنامه‌نگاری نوآوری و عطف توجه ونیز از بنیان‌گذاران و مدیران اجرایی مرکز تحقیقات روزنامه‌نگاری نوآوری در دانشگاه استنفورد است.

در این کتاب ابتدا، مفهوم روزنامه‌نگاری نوآوری تعریف می‌شود و مفهوم آن شرح و بسط داده می‌شود. روزنامه‌نگاری نوآوری از منظرمولف کتاب، نوعی از روزنامه‌نگاری است که بر پوشش خبری فرآیندها و اکوسیست‌های نوآوری تاکید دارد. محور اصلی در این شیوه از روزنامه‌نگاری، تحلیل رابطه میان اقتصاد نوآوری و فضای عمومی جامعه است، به ویژه زمانی که تصمیم‌گیرندگان مجبورند روی آرای هواداران انتخاباتی حساب باز کنند.

به همین دلیل روزنامه‌نگاری نوآوری، بسترهای بنیادینی را برای گفتمان‌های عمومی در زمینه چگونگی فرآیند نوآوری مهیا می‌کند. از این رو این رویکرد نوین قادر است گفتمان چگونگی تبدیل ایده‌ها به ارزش‌های تازه و نوین را فراهم کند.این کتاب به روزنامه نگاران می گوید به مفهوم نوآوری چگونه بنگرند و چگونه آن را برای مخاطبان روایت کنند.

مجموعه کتاب های روزنامه نگاری اقتصادی رویکرد انتقال مفاهیم نوین روزنامه نگاری به مخاطبان یا همان روزنامه نگارانی را دارد که به دلیل کوران فعالیت های حرفه ای و کاری در تحریریه ها، فرصت چندانی برای خوانش مطالب مطول را ندارند.این کتاب ها با همت انتشارات عملکرد برتر و با شمارگان هزارو صد نسخه و هریک به قیمت ۸ هزار تومان منتشر و به بازارکتاب عرضه شده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ