کد خبر: ۸۷۱۹۰
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۴/۲۱

تحولات احتمالی در کابینه دولت / دو ویژگی جالب ترامپ
مشاور رئیس جمهور اعلام کرد:

تحولات احتمالی در کابینه دولت / دو ویژگی جالب ترامپ

مشاور رئیس جمهور با اعلام تحولات احتمالی در کابینه دولت و نیاز امنیتی اروپا در حمایت از برجام، دو ویژگی جالب ترامپ را بر شمرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،حسام الدین آشنا با اشاره به نظر سنجی توئیتری اخیر در خصوص تغییر کابینه به باشگاه خبرنگاران جوانان گفت: همانطور که قبلا هم رئیس دفتر روحانی مطرح کرد در دولت این آمادگی وجود دارد که تحولاتی در زمینه تطبیق سیاست‌ها با شرایط فعلی و پاسخگویی به نیازهای جاری کشور اتفاق بیافتد. احتمال دارد کابینه دچار تحولاتی شود که حق روحانی است و در هر حوزه‌ای و هر زمانی که صلاح بداند اقدام می‌کند.

دو ویژگی جالب ترامپ

وی با اشاره به اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه ایرانی‌ها دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر نمی‌دهند و قایق‌ها آنها کمتر اطراف ناوهای جنگی آمریکا ظاهر می‌شوند نیز گفت: ترامپ دو ویژگی دارد که هر دو آنها برای مردم ما جالب است. یکی اینکه وی آرزوهای خود را در قالب گزاره‌های مربوط به زمان گذشته بیان می‌کند یعنی آرزوهایی که می خواهد واقع بشود را به عنوان آرزوهای محقق شده به زبان می‌آورد. نکته دوم هم این است که از ضعف‌های خود به عنوان قوت و از قوت‌های ما به عنوان ضعف یاد می‌کند.

این مقام مسئول تاکید کرد: اتفاقی که در این دوره افتاده،  اتحاد ملت ایران علیه سیاست‌های آمریکا و ضعف مفرط آمریکایی‌ها در ایجاد ائتلاف علیه ایران است. امروزه نه فقط خلیج فارس بلکه همه پایتخت های آسیایی و اروپایی صحنه شکست آمریکا است.

حمایت از بقای برجام نیاز امنیتی اروپا

آشنا با اشاره به هشدار نفتی روحانی نیز اظهار کرد: هشدارهای روحانی و صراحت‌های وی در مذاکراتی که در سوئیس و اتریش و همچنین تماس های تلفنی بسیار مهمی که با مرکل و مکرون داشت، تاثیرات را به روشنی در مذاکرات وین نشان داد.

وی با اشاره به نارضایتی روحانی از بسته پیشنهادی اروپا نیز گفت: اروپا باید در حد مقدورات و توانایی‌های کشورهای این قاره بسته پیشنهادی را تقویت کند. محدودیت‌های اروپا را به خوبی می شناسیم و از توانایی های آن‌ها آگاهی داریم. مهم این است که اولویت بندی اروپایی‌ها به گونه ای شکل گیرد. همانگونه که موگرینی می‌گوید همه اروپا به این نتیجه برسند حمایت از بقای برجام یک نیاز امنیتی اروپا است نه فقط یک خواسته اقتصادی ایران.

آشنا تاکید کرد: مذاکرات اروپا و ایران مبتنی بر این اصل است که توقعات ایران از برجام بدون حضور آمریکا هم باید محقق شود و اروپا نه فقط در اراده سیاسی بلکه در اقدامات عملی باید هم جای خالی آمریکا را پر کند هم در مقابل زیاده طلبی و زورگویی ترامپ ایستادگی کند. به نظر می رسد که این بسته در حال شکل گیری، تقویت و تنظیم شدن مطابق با نیازها و خواسته های ایران باشد.

وی در خصوص اظهارات لاوروف وزیر خارجه روسیه مبنی بر تجارت بدون دلار با ایران نیز گفت: تلاش ایران و طرف‌های مذاکره یک تلاش همسو و در جهت هم افزایی است. این فرآیند بخشی از تلاشی جهانی برای رهایی از سلطه دلار بر تجارت جهانی است. به نظر می رسد مقابله با یک جانبه گرایی آمریکا در جریان خروج از برجام تبدیل به یک نگرش غالب در میان طرف‌های مذاکراتی ایران شده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ