کد خبر: ۸۷۳۰۹
۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۴/۲۵

وضعیت فروش املاک مازاد بانک بورسی تشریح شد
توسط قائم مقام مدیرعامل:

وضعیت فروش املاک مازاد بانک بورسی تشریح شد

قائم مقام مدیر عامل بانک تجارت با تشریح وضعیت این بانک بورسی در فروش املاک مازاد گفت: همزمان با تسریع در بحث فروش، سیاست های لازم برای کاهش ورودی املاک به ویژه املاک تملیکی باید مد نظر باشد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،نادر حق وردی به ضرورت فروش املاک مازاد برای ایجاد جریان نقدینگی در دارایی‌ های بانک اشاره کرد و گفت: با عنایت به تاکید قانونی و طبق ماده 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، بهبود نسبت کفایت سرمایه و نیز ضرورت ایجاد جریان نقدینگی در دارایی‌های بانک، موضوع فروش املاک در اولویت های اصلی بانک قرار گرفت. با توجه به تدابیر اتخاذ شده شرایطی جهت تسریع و تسهیل واگذاری املاک در بانک تجارت فراهم شد که در مجموع موجب عملکرد قابل قبول در این حوزه بوده و برای بهبود روز افزون این روند تلاش بیشتری در بانک صورت می‌گیرد.

وی افزود: آمار فروش املاک مازاد بانک تجارت از نظر تعداد و مبلغ همواره روند صعودی داشته که این امر موجب مولد سازی و ایجاد جریان نقدینگی در بانک شده که در نهایت به دلیل ورود این بخش از دارایی ها به جریان نقدی، عملا ضمن تحقق بخشی از وظایف قانونی موجب کاهش نیاز بانک به تامین نقدینگی از سایر منابع گران قیمت می‌شود. این امر بی شک از افزایش زیان بانک جلوگیری خواهد کرد.

این مقام مسئول تشکیل کمیته املاک را یکی از اقدامات این بانک برای تسهیل واگذاری املاک مازاد بر شمرد و ادامه داد: بانک تجارت از سال 94 علاوه بر فرآیندهای موجود که عمدتا برگزاری مزایده عمومی بود، در راستای تسریع و تسهیل واگذاری، هیات مدیره بانک با تشکیل کمیته املاک و تفویض اختیارات به این کمیته امکان فروش املاک به صورت مذاکره ای و توافقی نیز فراهم کرد.از طرفی در خصوص املاک، سیاست گذاری لازم نیز انجام گرفته که از آن جمله تصمیم گیری در مورد فروش نقد و اقساط املاک است. به موازات آن فروش املاک مازاد از طریق شرکت فام مد نظر بوده و موضوع دیگر بحث کمیته، مولد سازی است که عمدتا تمرکز آن روی املاک صنعتی است.

حق وردی گفت: طی سال 96 اقدام دیگر تفویض اختیارات قانونی به استان ها جهت بازاریابی و فروش املاک موجود بوده و همچنین موضوع ایجاد ارزش افزوده در املاک دارای ظرفیت و تهاتر املاک به جای وجه نقد در تعامل با پیمانکاران و عوامل اجرایی پروژه های مختلف بانک هم در راستای هدف کلی واگذاری املاک مازاد و تملیکی انجام می شود.

وی به اهداف پیش روی سال جاری در فروش املاک مازاد اشاره کرد و افزود: هدف گذاری قانون رفع موانع تولید به واگذاری حداقل 33 درصد املاک بانک اشاره دارد. علاوه بر آن هدفی نیزدر بودجه بانک لحاظ و به واحد های مختلف ابلاغ شده تا با توجه به شرایط اقتصادی و تکلیف قانونی واگذاری املاک و دارایی نهادها و به ویژه بانک ها عملا حجم و عرضه در بازار املاک بسیار زیاد و شرایط رقابتی شده و نیاز است ضمن سنجش مداوم اقدامات سازمان های مشابه و متناسب با شرایط بانک تجارت و بازار رقابتی تصمیم به موقع اتخاذ و اجرا شود.

قائم مقام مدیرعامل بانک تجارت ادامه داد: موضوع مهم بعدی مبحث رفع موانع فروش املاک بانک است که با توجه به تعداد بسیار زیاد املاک دارای موانع ( از جمله وجود متصرف- املاک مشاعی- املاک فاقد مستندات و غیره) تاکید و تمرکز بیشتری بر این مهم داریم تا ضمن فراهم شدن شرایط فروش بتوانیم این قبیل املاک بانک را با ارزش واقعی قابل احصاء از آنها واگذار کنیم.

حق وردی گفت: به رغم تلاش های انجام شده در حوزه واگذاری املاک و شرایط و مشکلات موجود ، متاسفانه حجم املاک مازاد و به ویژه تملیکی ورودی به دفاتر بیش از حجم فروش املاک فروش رفته در مدت مشابه بوده و لازم است همزمان با تسریع در بحث فروش، سیاست های لازم برای کاهش ورودی املاک به ویژه املاک تملیکی مد نظر باشد، تا این روند عملا رسیدن به اهداف مندرج در ماده 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر را مختل نسازد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ