کد خبر: ۹۱۲۱۰
۰:۱ - ۱۳۹۷/۵/۱۷

تکلیف جدید ارزی شرکت های پتروشیمی، معدنی و فولادی
هیات وزیران مصوب کرد:

تکلیف جدید ارزی شرکت های پتروشیمی، معدنی و فولادی

طبق مصوبه هیات وزیران شرکت های صادرکننده فرآورده نفتی، پتروشیمی، فولادی و فلزات علاوه بر فروش ارز در بازار دوم با تعهد پرداخت مابه تفاوت ریالی حاصل از تفاوت ارزش صادرات مربوط به مبنای نرخ بازار رسمی و نرخ بازار در روز تسویه خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بر اساس مصوبه دیروز هیات وزیران، معاملات ارز شرکت های صادرکننده پتروشیمی، سنگ آهن، فولادی و فلزات رنگی از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز تحت نظارت بانک مرکزی صورت می گیرد. نرخ ارز در این بازار بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شده و به نحو مناسب به عنوان نرخ آزاد ارز اطلاع رسانی می شود.

3. کلیه صادرکنندگان مکلفند ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی بازگردند و باید برای این موضوع بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی تعهد بسپارند.

تبصره- صادرکنندگان عمده شامل صادرکنندگان فرآورده های نفتی،پتروشیمی،محصولات فولادی و فلزات رنگی که از تاریخ ۲۲ فروردین سال جاری تاکنون نسبت به ایفای تعهدات ارزی اقدام نکرده‌اند علاوه بر فروش ارز در بازار دوم با تعهد پرداخت مابه تفاوت ریالی حاصل از تفاوت ارزش صادرات مربوط به مبنای نرخ بازار رسمی و نرخ بازار در روز تسویه خواهند بود. کارگروه متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد صنعت نفت و بانک مرکزی میزان تعهدات را مشخص می کنند. این تعهدات باید ظرف سه ماه به خزانه واریز شود.

4. بانک مرکزی مجاز است نسبت به دریافت سپرده ارزی به صورت اسکناس از اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق بانک‌های عامل اقدام کند و حسب تشخیص نسبت به تعیین نرخ سود و پرداخت سود متعلقه به سپرده های مزبور به صورت ارزی و همچنین کارمزد به بانک های عامل عمل کند.

5. سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مکلف است برای کلیه کالاهای که تا زمان ابلاغ این تصویب نامه ارز آنها به صورت بانکی و یا در سامانه نیما تامین شده و ترخیص آنها صورت نپذیرفته،ضمن اخذ مابه تفاوت نرخ ارز زمان پرداخت و نرخ ارز در بازار در تاریخ ترخیص و با رعایت سایر ضوابط نسبت به صدور مجوز ترخیص اقدام کند.

6. در ارتباط با حواله های ارزی از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه واردکنندگان مکلفند ظرف سه ماه نسبت به ارائه اسناد حمل به بانک عامل و متعاقب آن ظرف دو ماه نسبت به ترخیص کالا و ارائه پروانه گمرکی اقدام کنند.

7. وزارت صنعت موظف است روند ثبت سفارش برای واردات را بر مبنای سیاست کلان ارزی اعلامی از سوی بانک مرکزی و تقاضای بازار تنظیم و کنترل کند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ