کد خبر: ۹۱۲۴۸
۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۵/۱۸

 پایه پولی ۲۱۸ هزار و ۶۶۰ میلیاردتومانی با رشد ۱۸ درصدی
در یک سال منتهی به خرداد رخ داد:

پایه پولی ۲۱۸ هزار و ۶۶۰ میلیاردتومانی با رشد ۱۸ درصدی

پایه پولی در پایان خرداد به ۲۱۸ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان رسید که نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشد ۱۸ درصدی را نشان می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از فارس، مجموع ارقام اسکناس و مسکوک در دست اشخاص و نزد بانک‌ها و سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی حجم پایه پولی را نشان می‌دهد. براساس آمار متغیرهای پولی خرداد سال جاری که از سوی بانک مرکزی منتشر نشده است. با احتساب ارقام مؤلفه‌های مذکور، حجم پایه پولی به 218 هزار و 660 میلیارد تومان رسیده است که درمقایسه با خرداد سال گذشته 18.07 درصد و در سه ماهه نخست سال جاری 2.1 درصد رشد داشته است.

روند رو به رشد پایه پولی در یک سال منتهی به خرداد سال جاری در شرایطی به عدد 18 درصد رسیده است که مجموع نرخ تورم و رشد اقتصادی در ارقام پایین‌تری قرار دارد.  بررسی جزئیات اجزای پایه پولی که شامل بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، بدهی دولت به بانک مرکزی، خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی و سایر دارایی‌های بانک مرکزی است، نشان می‌دهد در این دوره 12 ماهه بیشترین عامل افزایش پایه پولی ناشی از رشد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بوده است.

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در دوره یک ساله منتهی به خرداد از 101 هزار و 370 میلیارد تومان به 139 هزار و 710 میلیارد تومان افزایش یافته است. رقم بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی برای خرداد ماه 95 هم 89 هزار و 510 میلیارد تومان درج شده است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ