کد خبر: ۹۱۲۸۶
۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۵/۲۰

گُم شدن ۹ میلیارد دلار ۴۲۰۰ تومانی تکذیب شد/ حتی یک دلار
توسط نماینده مجلس:

گُم شدن ۹ میلیارد دلار ۴۲۰۰ تومانی تکذیب شد/ حتی یک دلار

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن تکذیب اخبار مربوط به مفقود شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی گفت: حتی یک ریال هم گم نشده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به انتشار اخباری درمورد گُم شدن ۹میلیارد دلار ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی،این مسائل را نادرست دانست و به ایلنا گفت: واقعیت آن است که از مجموع حدود ۱۱ میلیارد ارز دولتی که در ماه‌های اخیر تخصیص یافته، بیش از ۲ میلیارد شفاف‌سازی دقیق و جزئیات نحوه تخصیص این میزان اعلام شده و درباره نحوه تخصیص باقی این مبلغ که همان حدود ۹ میلیارد دلار باشد، به جزئیات اطلاع‌رسانی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه این جزئیات از فعالیت‌های اقتصادی زیرمجموعه‌های دولت در هیچ کشور دیگری در این سطح گسترده رسانه‌ای نمی‌شود، افزود: اتفاقاً نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، هفته گذشته به‌همراه تعدادی دیگر از مسئولان اجرایی در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حضور یافته و در اقدامی کم‌نظیر جزئیاتی دقیق از نحوه تخصیص این ۱۱ میلیارد دلار ارز دولتی به نمایندگان مردم ارائه کرد .واقعیت این است که حتی یک دلار هم مفقود نشده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: طبیعتاً برخی مسائل دفاعی و امنیتی وجود دارد که در هیچ کشور و دولتی اعلام نمی‌شود. اسناد و جزئیات این گزارش در اختیار بنده و باقی اعضای کمیسیون برنامه و بودجه قرار دارد. جالب این‌که این مسائل معمولاً با این جزئیات حتی به نمایندگان هم گفته نمی‌شد، اتفاقاً این بار جزئیاتی دقیق در اختیار مجلس قرار گرفته است و به‌جز جزئیات مربوط به هزینه‌کرد معمول، حتی بخشی از جزئیات بودجه‌های مربوط به مسائل امنیتی‌تر نیز به اطلاع مجلس رسید.

جعفرزاده ایمن‌آبادی با اشاره به شرایط خاص و حساس و فشارهای خارجی برای تضعیف دولت و نیز برخی نارسایی‌های داخلی، گفت: نباید ذهن مردم را مخدوش کرده و در تله فسادسازی آمریکا بیافتیم. این واقعیت نیست که همه اجزای دولت را فساد فراگرفته و همه به فکر خود هستند. این سیاست‌ های آمریکا است که به‌دنبال تلقین این است که سر مردم کلاه رفته است.

وی افزود: هرگز نمی‌گویم که هیچ فسادی وجود ندارد و همه امور بر وفق مراد است. بنده به نمایندگی از مردم به برخی معضلات انتقاد دارم و معتقدم مفاسدی نیز وجود دارد اما این سطح از مفاسد در هر کشور و دستگاهی وجود دارد. علاوه بر آن می‌پذیرم که شاید به‌خاطر برخی مشکلات و فشارهای اقتصادی، میزان فساد در ایران بیشتر است اما این‌که بگوییم ناگهان ۹ میلیارد دلار گُم شد و این تصور را ایجاد کنیم که هیچ نظارتی وجود ندارد، کاملاً نادرست و دور از واقعیت است.

وی افزود: در حالی این اخبار بی سند منتشر می‌شود که شاید میزان آن هم به‌روشنی برای همه مردم مشخص نباشد. برای این‌که درک دقیقی از این میزان از بودجه داشته باشیم بد نیست بدانیم که درآمد نفت به‌طور سالانه حدود ۲۷ تا ۳۰ میلیارد دلار است و ۹ میلیارد دلار چیزی در حدود یک سوم درآمد نفتی ناگهان گُم شده، این حرفی بی‌حساب است. بی‌تعارف اگر بگوییم که مثلاً ۹ میلیارد دلار یا یک سوم درآمد نفت ناگهان مفقود شده مثل این است که رسماً مردم را به خیابان فرابخوانیم. واقعیت این است که این مسئله حقیقت ندارد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ