کد خبر: ۹۲۵۱۵
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۵/۲۶

مقصر وضعیت اقتصادی دشوار ایران
گزارش سی ان ان از:

مقصر وضعیت اقتصادی دشوار ایران

در نظرسنجی رسانه آمریکایی مشهور، بسیاری از ایرانیان ترامپ را بابت وضعیت اقتصادی دشوار پیش آمده سرزنش می کنند نه مقامات داخلی این کشور را.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از سی ان ان، داوود ترجی کنار یخچال ایستاده و فهرست افزایش قیمت هایی را که موجب حذف کالاهای مختلف از سبد غذایی وی در هفته های گذشته شده را تهیه می کند که بر این اساس،قیمت تخم مرغ دو برابر و شیر حدود 40 درصد گرانتر شده است... میوه و سبزیجات هم با افزایش قیمت 100 درصدی مواجه شده اند.

وی که راننده یک تاکسی مدل تویوتاست باید برای خرید قطعات یدکی خودرو قیمت بالایی پرداخت کند، زیرا این محصولات از یک هفته قبل مشمول تحریم های دولت آمریکا شده اند. این بدان معناست که تعمیر تنها وسیله تامین معاش خانواده چقدر دشوار شده است. ارزش ریال ایران در سال 2017 به یک سوم ارزش رسیده است.

این راننده می گوید: وضعیت باعث شده تا برای تامین معاش خانواده ساعات بیشتری کار کنم. اگر این وضعیت دشوار ادامه یابد، خانه آنها ممکن است به زودی به فروش گذاشته شود. اما وی بیشتر نگران تحصیل آرتین 7 ساله و عسل 13 ساله است.

اینها تبعات تغییر سیاست دولت آمریکا بر مردم عادی ایران است. ترجی یکی از اعضای طبقه متوسطی است که دولت اوباما احساس می کرد با انعقاد توافق هسته ای و لغو تحریم ها می تواند از طریق آنها دولت ایران را مجبور به تسلیم کند.

توافق هسته ای سال 2016، موجب انعقاد میلیاردها دلار قرارداد بین شرکت های ایرانی و شرکت های غربی برای فروش هواپیما و اکتشاف نفت در ایران شد. اما منافع این توافق به دلیل افت قیمت جهانی نفت و انتخاب دونالد ترامپ که موجب ایجاد فضای عدم قطعیت برای سرمایه گذاران شد، تقلیل یافت. برای عموم مردم ایران، نتایج توافق هسته ای چندان پرفروغ نبوده و حسن روحانی رئیس جمهوری به دلیل اعطای امتیازاتی که عایدی ناچیزی داشته مورد انتقاد قرار گرفته است.

اوایل سال جاری ترامپ بر خلاف توصیه نزدیک ترین متحدان اروپایی از برجام خارج شد و متعاقب آن در ماه جاری میلادی تحریم هایی را علیه ایران به اجرا گذاشت. دولت وی معتقد است، تشدید فشارهای اقتصادی مردم عادی را علیه رهبران این کشور خواهد شوراند.

هرچند طی ماه های گذشته، اعتراضاتی در داخل ایران نسبت به وضعیت دشوار اقتصادی رخ داده، اما هنوز نشانه آشکاری وجود ندارد که نشان دهد رویکرد جدید دولت آمریکا موجب تضعیف دولت روحانی شده است. در واقع، بسیاری از ایرانیانی که با این رسانه آمریکایی صحبت کرده اند می گویند، آنها ترامپ را بابت این وضعیت سرزنش می کنند نه مقامات داخلی این کشور را.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ