کد خبر: ۹۲۵۲۲
۰:۱ - ۱۳۹۷/۵/۲۷

مشکلات شرکت مقبول بورس و ضرب العجل یک هفته ایی
استاندار مرکزی اعلام کرد:

مشکلات شرکت مقبول بورس و ضرب العجل یک هفته ایی

استاندار مرکزی با اشاره به اجبار شرکت ایرالکو برای عرضه محصولات با ارز دولتی در بورس و ادامه چالش تامین نیازها با دلار آزاد گفت: این استان تنها یک هفته برای قیمت گذاری شمش آلومینیوم صبر می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، درحالی شرکت آلومينيوم‌ايران‌ در روزهای گذشته یکی از سهام مقبول و دارای صف خرید بورسی بوده که ایسنا از قول علی آقازاده در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی در خصوص وضعیت صنایع پایین دستی آلومینیوم اعلام کرد: در شرایط کنونی، ایرالکومجبور است محصولات را با دلار ٤٢٠٠ تومان به بورس عرضه کند که این امر چیزی جز زیان برای این شرکت به دنبال ندارد و پول بادآورده‌ای به جیب دلالان وارد می شود.

وی ادامه داد: مجموعه استان تنها یک هفته صبر می‌کند تا قیمت منطقی برای شمش آلومینیوم تعیین شود در غیر این صورت استانداری با استفاده از اهرم‌ها نیاز واحدهای تولیدی استان را به واسطه ذخایر آلومینیوم شرکت ایرالکو تامین خواهد کرد و بیش از این در قبال بلاتکلیفی واحدهای صنعتی صبر نخواهیم کرد.

آقازاده خواستار حضور هیاتی از استان و تشکیل جلسه با جعفر سرقینی معاون وزیر صنعت در روز یکشنبه هفته آینده شد تا تعیین تکلیف قیمت گذاری شمش آلومینیوم انجام شود.

سعید فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی هم گفت: طی مکاتبات و پیگیری های صورت گرفته جهت تعیین قیمت شمش آلومینیوم، معاون وزیر صنعت اعلام کرد مرحله اول قیمت گذاری شمش انجام شده و با توجه به شرایط هفته آینده تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد که این امر به جلوگیری از رانت و عرضه شمش به تولیدکننده واقعی ختم خواهد شد.

همچنین علی اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خواستار صدور مجوز ویژه‌ای جهت تامین نیاز آلومینیوم صنایع استان مرکزی شد و با اشاره به چالش های ایجاد شده در صنعت آلومینیوم گفت: ظرفیت مصرف آلومینیوم ٥٠٠ هزار تن است که دوسوم این نیاز توسط دو شرکت ایرالکو و شرکت المهدی تامین می شود و باقی نیاز از طریق واردات تامین می‌شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه مسئله ارز، رانت در زمینه عرضه آلومینیوم و اجحاف در حق تولیدکنندگان را ایجاد کرده که ایرالکو موظف است محصولات را در قالب دلار ٤٢٠٠ تومانی به بورس عرضه کند، اما در این شرایط باید نیاز را از طریق ارز آزاد تامین کند که ایرالکو را با چالش مواجه کرده است.دلیل ندارد که ایرالکو با تامین نیاز از طریق ارز آزاد و عرضه به بورس با ارز دولتی متضرر شود،در حال حاضر هزینه تولید شمش آلومینیوم توسط ایرالکو بیش از ١٥ هزار تومان است و از طرفی شرکت المهدی نیز تاکنون یک کیلوگرم آلومینیوم وارد بورس نکرده است. در این شرایط تنها ایرالکو متضرر شده و حتی قیمت شمش آلومینیوم در بازار به ٣٠ هزار تومان رسیده است.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه امروز تامین یک تریلر شمش آلومینیوم حدود ٥٠٠ میلیون تومان هزینه در پی دارد، افزود: تولیدکنندگان امکان تامین این میزان هزینه را ندارند از طرفی از طریق بورس امکان تامین نیاز آنها وجود ندارند و واردات نیز میسر نیست. اگر امروز نیاز صنایع مرتبط با آلومینیوم تامین نشود تعطیل و تعداد زیادی کارگر بیکار می شوند و باید چاره اندیشی کرد.

کریمی ادامه داد: در شرایط کنونی باید از واحدهای تولیدی استان حمایت شود و لازم است مجوز ویژه ای صادر شود تا ایرالکو خارج از بورس با قیمت مشخص و قابل قبول طرفین نیاز واحدهای تولیدی استان را تامین کند و باید برای عبور از این خطر تهمیدات لازم در نظر گرفته شود.در برنامه ٥ ساله ششم توسعه مقرر شد که ٣٠ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداختی واحدهای صنعتی به تامین زیرساخت های شهرک های صنعتی اختصاص یابد، اما به دلیل عدم هماهنگی وزارتخانه های اقتصاد، صنعت و کشور هنوز ابهاماتی در این راستا وجود دارد که اگر این ابهامات رفع شود منابع مالی پایدار برای شهرک ها به دنبال دارد .

در این جلسه مهدی مقدسی دیگر نماینده اراک در مجلس هم خواستار توقف کامل صادرات شمش آلومینیوم با هدف رفع نیاز داخل و استان، تسریع در قیمت گذاری مناسب و منطقی شمش آلومینیوم و تسهیل گری در جهت ایجاد زمینه توزیع و عرضه گسترده آلومینیوم شد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ