کد خبر: ۹۴۸۱۳
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۷/۶/۴

زمان اعلام ۴ سیاست بانک مرکزی در حوزه رمز ارزها
معاون بانک مرکزی اعلام کرد:

زمان اعلام ۴ سیاست بانک مرکزی در حوزه رمز ارزها

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به رصد ارزهای رمزنگار از سوی این نهاد ناظر گفت: ۴ سیاست بانک مرکزی در حوزه ارز رمزها تا پایان شهریور سال جاری اعلام می شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ناصر حکیمی در همایش فناوری زنجیره بلوک، رمز ارز و کاربردهای آن در بانکداری اظهار داشت: در بحث رمز ارزها شاهد رواج یک بحث از سوی بسیاری از رسانه‌ها هستیم که رمز ارز را به عنوان راه‌حلی قطعی برای حل مشکلات اقتصادی و بانکی مطرح می‌کنند اما با بررسی دقیق این موضوع، بسیاری نمی‌توانند کاربرد ارز رمزنگاری شده در این حوزه را توضیح دهند.

وی افزود: موضوع ارزهای رمزنگار وارد حوزه عمومی شده و نهاد ناظر به دلیل قرار نگرفتن در موضع انفعال تحقیقاتی در این موضوع انجام داد و تصمیم بر این شد تا بانک مرکزی رصد اتفاقات این حوزه را مانند سایر بانک‌های جهان در دستور کار قرار دهد.با توجه به اینکه برخی از فعالان حوزه‌های مختلف مربوط به ارزهای رمزنگار معتقدند باید بانک مرکزی یا دولت در این باره اعلام موضع کنند و از سویی دیگر رواج و عمومی شدن آن باعث شده تا اعلام نظر در این حوزه واجب شود، بهتر است با توجه به اعلام نیاز وضعیت قطعی بانک مرکزی موضع را به عنوان رگولاتور و نهاد مرتبط اعلام کند.

این مقام بانکی با تشریح چارچوب سیاست‌های اعلامی بانک مرکزی گفت: ۴ مسئله در حوزه ارزهای رمزنگار از سوی بانک مرکزی وجود دارد، اول آنکه رابطه با رمز ارزهای رایج در دنیا که البته شورای عالی پولشویی با توجه به نگرانی در زمینه اتهامات جهانی پولشویی و تامین مالی تروریسم، سیاست ممنوعیت را اعلام کرده و به نظر می‌رسد با توجه به جمع بندی‌های انجام شده در دولت در این ممنوعیت خام تجدید نظر می‌شود.

حکیمی ادامه داد: بحث دوم موضوع سیاست در برابر استخراج رمز ارزهای رایج دنیا به عنوان یکی دیگر از مسائل مهم در زمینه تصمیمات اعلامی بانک مرکزی است که البته از دید حوزه مالی نیز خارج است و یک بحث صنعتی محسوب می‌شود و می‌توان آن را صنعت ماینینگ به شمار آورد.از جمله مواضع دیگر سیاست‌ها در حوزه ارزهای رمزنگاری شده ملی مانند پترو ونزوئلا با یک پشتوانه مناسب و رایج است، در دنیا ارز رمز ملی تجربه موفقی نبود اما برخی از مسئولان اقتصادی به آن تاکید دارند و در همین راستا شرکت خدمات انفورماتیک آزمایشی را آماده کرده و برخی دیگر از نهادها نیز در نسخه آزمایشی فعالیت دارند، سیاستگذار برای استفاده از آن در حوزه پرداخت نیاز به اعلام موضع دارد و یکی از بحث‌های دیگر آن است که ماهیت ارز ملی را پول تلقی کنیم یا کالا، که نیاز دارد تا خواص مورد نظر برای پول بودن این پدیده را تعیین کنیم.

وی تصریح کرد: مشکل اساسی که در بخش چهارم وجود دارد مشکلات سیاسی است که می‌توان با استفاده از ایجاد یک رمز ارز چند کشور یا منطقه‌ای بر پایه بلاک چین انتقال اطلاعات و تجارت انجام داد. بانک مرکزی در این چهار حوزه تا اواخر شهریور ماه اعلام نظر خواهد داشت و مصوبات مربوطه را تدوین و به تصویب مراجع خواهد رساند.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: اگر رمز ارزها را از فناوری بلاک چین جدا کنیم مشخص می شود که در این فناوری مشکل نهاد ناظر و نفر واسط در مبادلات حل شده زیرا این موضوع همواره در تشکیل شبکه های مبادلاتی چالش اصلی بوده چون همیشه بر سر نهاد یا فرد امین برای نظارت و تسویه وجوه تفاهم پیش نمی آید.فناوری بلاک چین مشکل نفر واسط به عنوان معتمد و واحد ناظر را حذف و اطلاعات به صورت اشتراک گذاری در کل سیستم و توسط تمام اعضا نگهداری می شود، از این رو مشکل عدم اعتماد توسط نفر سوم در تشکیل شبکه مبادلاتی در فناوری بلاک چین رفع شده است.

حکیمی افزود: این مزیت فناوری بلاک چین بسیاری از مراودات را تحت تاثیر قرار داده و استفاده از آن در مبادلات بین المللی را مطرح کرده است.در بحث رمز ارزها که عنوان می شود آینده پول در آینده است باید گفت با بهره گیری از رمز ارزها تا سال ۲۰۲۰،‌ پول از چرخه مبادلات منقرض و جای آن را رمز ارزها می گیرند و در این روند مفهوم بانک های مرکزی بی معنا می شود.

وی گفت: تمام این مباحث به بحث آنارشیست به عنوان رهایی از یک نهاد تنظیم گر برای مدیریت پول است که برای رهایی از آن این فناوری بسیار در جهان مورد استقبال قرار گرفته است. اگر یک دولت مرکزی در مبادلات مالی نباشد دیگر با پدیده دستکاری ارزش پول که توسط بانک مرکزی و بر اساس سیاست های دولت صورت می گیرد، مواجه نیستیم و دیگر کنترل اشخاص و سیاستمداران روی ارزش پول بی معنا و مدیریت مبادلات از طریق معادلات ریاضی انجام می شود.

این مقام بانکی ادامه داد: حذف نهادهای مرکزی موجب استقبال از این رمز ارزها شده و این عدم مدیریت موجب افزایش انفجاری قیمت رمز ارزها و یک نیش مارکت برای رمز ارزها و استفاده از این فناوری در فعالیت های مجرمانه شده است. این مهم منجر به واکنش بانک های مرکزی برای سیاست گذاری در این بخش برای بهره نگرفتن از رمز ارزها در تامین مالی فعالیت های مجرمانه شده است.

حکیمی گفت: انفجار قیمتی رمز ارزها و مشخص نبودن مبدا مبادلات در رمز ارزها موجب شده این بخش به بستری برای نقل و انتقالات مشکوک تبدیل شود و نهادهای ناظر به سمت ممنوعیت مبادلات رمز ارزها در برخی کشور ها اقدام کرده اند، از این رو ماهیت آنارشیستی رمز ارزها باعث محدودیت استفاده از آن شده است.از رمز ارزها به عنوان راه حل جادویی برای حل تمام مشکلات اقتصادی ذکر می شود در صورتی که با توجه با افزایش قیمت رمز ارزها حجم مبادلات آن پایین  و باید دیدگاه واقع بینانه تری به این موضوع داشت.

وی اضافه کرد: بحث پذیرش رمز ارزها در مبادلات خیلی مهم است البته رمز ارزهایی مثل بیت کوین و اتریوم توانستند پایه پذیرش پیدا کنند تا بتوان از آنها در نقل و انتقال وجوه استفاده کرد. البته به علت افزایش قیمت بین کوین آن را به کالای سرمایه ای و ارزی تا وسیله نقل و انتقالات مالی تبدیل کرده است.
موضوع پذیرش و نقل و انتقالات مالی در رمز ارزها باید در کنار هم مورد توجه قرار گیرد و تجربه نشان داده رمز ارزها نمی توانند از این دو ویژگی با هم بهره مند شوند، از این رو محدودیت انتقال و پذیرش در رمز ارزها موجب می شود این فناوری نتواند جایگزین ارزهای رایج شود.برخی رمز ارزها به سمت کالای ارزشی حرکت و برخی دیگر با گره خوردن با یک ارز رایج به ابزاری برای نقل و انتقال وجوه تبدیل شده اند و رمز ارزها در حل این مسئله با هم دچار چالش هستند.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ