کد خبر: ۹۷۲۶۲
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۶/۱۸

برنامه اتاق اصناف برای همکاری با بورس کالا / دلایل اهمیت بورس در اقتصاد ایران
نایب رییس اتاق اصناف تهران به بورس پرس اعلام کرد:

برنامه اتاق اصناف برای همکاری با بورس کالا / دلایل اهمیت بورس در اقتصاد ایران

نایب رییس اتاق اصناف تهران با اعلام بررسی همکاری با بورس کالا برای افزایش شفافیت و مانیتورینگ بازار کالا ، دلایل اهمیت این بورس در اقتصاد ایران را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، خسرو ابراهیمى نیا درباره نقش بورس کالا در اقتصاد ایران به بورس پرس گفت: نقش بورس کالا در دنیا تعریف شده که شامل بستری برای حضور تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به منظور ایجاد شفافیت در دادوستدها و عملکرد شرکت ها است و این اتفاق در ایران نیز در حال وقوع است.

وی ادامه داد: با مشاهد عرضه برخى کالاها در بورس کالا مانند انواع فلزات، مواد پتروشیمی و کشاورزی، مشخص مى شود نرخ این کالاها طبق معیارهاى شاخص، صحیح و همچنین برمبناى عرضه و تقاضا محاسبه شده و  تابلوى بورس در مقابل دید همگان قرار مى دهد. البته در این میان نوسانات ارزی موارد مقطعی را در این زمینه ایجاد کرده که برطرف خواهد شد.

این فعال افزود: با عرضه و معامله انواع محصولات در بورس کالا ، دیگر مانند بازارهای غیر رسمی امکان جهت دهی برخی افراد در روند معاملات و قیمت ها وجود ندارد. بلکه شفافیت آماری و همچنین انجام نظارت در معاملات، شرایط برابری را برای معامله گران ایجاد می کند. بنابراین بورس علاوه بر ایجاد تعادل  در بازار کالاها، از طریق ابزارهای مالی امکان جذب نقدینگى جامعه و سرمایه هاى سرگردان را دارد که به تجارت و تولید سالم کمک کرده و همچنین شرایط حاکم در سطح خرده فروشى را بهبود می بخشد.

ابراهیمی نیا افزود: با نگاهی به زمان قبل از تاسیس بورس کالا ، مشخص می شود در هیچ بازاری یک نقطه اتکا به خصوص برای مصرف کنندگان وجود نداشت اما امروز بورس کالا به بازاری امن مبدل شده که فارغ از اتفاق های اخیر بازار ارز که کل اقتصاد را درگیر کرده، بهترین و شفاف ترین بازار برای مبادله کالاها است.

وی در برابر این سوال که آیا تاکنون در اتاق اصناف در خصوص همکارى با بورس کالا اقدامى صورت گرفته یا خیر؟ گفت: درحال مطالعه و بررسی جهت همکارى با بورس کالا هستیم . در حوزه شفافیت و مانیتورینگ کالا یکى از برنامه هاى اصلى دور دوم اتاق اصناف تهران است که در اولویت قرار گرفته و امیدواریم این امر محقق مى شود.

ابراهیمی نیا افزود: به منظور ایجاد شفافیت و تمرکز حداکثری کالاها، باید زنجیره تولید کالاها در بورس عرضه شود تا همه جزئیات از مواد اولیه تا محصول نهایی از طریق مکانیسم بورس، شفاف شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ