کد خبر: ۹۷۳۲۷
۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۶/۲۱

توافق مهم ایران، روسیه و ترکیه در مورد قانون اساسی سوریه

توافق مهم ایران، روسیه و ترکیه در مورد قانون اساسی سوریه

وزارت خارجه ترکیه از توافق ایران، روسیه و ترکیه در خصوص فهرست پیشنهادی دولت سوریه و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، روزنامه حریت ترکیه اعلام کرد وزارت خارجه ترکیه از توافق بر سر اصول ایران، روسیه و ترکیه در خصوص فهرست پیشنهادی دولت سوریه و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی خبر داد.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه با اشاره به دیدار نمایندگان سه کشور تضمین‌کننده با فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، آمده است: طی این دیدار، بر سر تشکیل کمیته قانون اساسی و آئین‌نامه که گام مهمی در تلاش برای یافتن راه‌حلی سیاسی برای بحران سوریه است، بحث و گفتگو شد و توافقی بر سر اصول، در خصوص فهرست پیشنهادی دولت سوریه و معارضان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. همچنین مشورت‌هایی در زمینه تشکیل یک گروه متشکل از نهادهای مدنی انجام شد.

منابع وزارت امور خارجه ایران نیز مفاد مورد توافق سه کشور تضمین‌کننده روند آستانه برای حل بحران سوریه بر سر چگونگی تشکیل کمیته قانون اساسی این کشور را منتشر کرد.

بر این اساس، در این نشست آخرین وضعیت پیشرفت در فرایند سیاسی حل و فصل بحران سوریه با تمرکز بر تشکیل کمیته قانون اساسی بررسی شده و نکات زیر مورد تاکید قرار گرفت:

1. سوری - سوری بودن فرایند سیاسی و ضرورت حفظ حاکمیت ملی یکپارچه سوریه

2. لزوم تنظیم متناسب ترکیب اعضای کمیته قانون اساسی به نحوی که برای طرف‌های مختلف قابل پذیرش و در عین حال مبتنی بر واقعیت‌های موجود در صحنه سوریه باشد

3. همه مسائل و جزئیات مرتبط با کمیته قانون اساسی در نهایت در قالب یک بسته یکپارچه مورد توافق قرار می‌گیرد

4.  تنظیم ترتیبات مربوط به تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه با توجه به حساسیت موضوعات و تبعات بحران چند ساله این کشور زمان‌بر است، اما همه طرف‌ها بر ضرورت توجه همزمان به سرعت و کیفیت کار تاکید دارند

در این نشست نمایندگان سه کشور ضامن روند صلح سوریه توافق کردند با تشکیل کارگروه فنی از کارشناسان خود، زمینه موفقیت رایزنی‌های مشترک با سازمان ملل جهت تسهیل شروع به کار هر چه سریعتر کمیته قانون اساسی سوریه را فراهم کنند. همچنین توافق شد سومین دور این رایزنی‌ها در اواخر ماه اکتبر سال جاری میلادی برگزار شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ