کد خبر: ۹۷۳۴۵
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۶/۲۱

آمریکا نمی‌تواند عبور از آسمان ایران را محدود کند
معاون سابق سازمان هواپیمایی:

آمریکا نمی‌تواند عبور از آسمان ایران را محدود کند

معاون سابق سازمان هواپیمایی درباره تذکر آمریکا به شرکت‌های هواپیمایی درباره عدم عبور از آسمان ایران گفت: امکان اجرای این سیاست وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علیرضا منظری به ایسنا گفت: طبق موافقت‌نامه‌های بین‌المللی پروازهای عبوری از فضای کشورهای متعاهد عضو باید برقرار باشد و هر کشوری موظف است فضای هوایی را برای عبور هواپیماهای سایر کشورهای عضو فراهم کند.آنچه که از سوی دولت آمریکا مطرح شده در رابطه با این موافقت‌نامه یا چگونگی اجرای آن سیاست جدیدی به وجود نمی‌آورد و تعیین تکلیف خاصی انجام نداده است.

وی ادامه داد: دولت آمریکا در این دستورالعمل فقط به شرکت‌های هواپیمایی این کشور یا هواپیماهای نظامی هشدار داده با توجه به مشاجرات سیاسی فی مابین برای عبور از آسمان ایران احتیاط به خرج داده یا از مسیرهای دیگری استفاده کنند.هر کشوری آزاد است طبق رویه‌های بین‌المللی برای اتباع، دستور العمل‌هایی را صادر کند که به مفاد موافقت‌نامه بین‌المللی در این زمینه خدشه‌ای وارد نمی‌کند در نتیجه این مساله وارد بحث اعمال تحریم بر کشورهای دیگر در رابطه با عبور از فضای ایران نشده است.

منظری در پاسخ به سوال آیا آمریکا می‌تواند به منظور وارد کردن فشاری جدید به صنعت هوایی ایران کشورهای دیگر را تهدید به تحریم کند تا از آسمان ایران عبور نکند، توضیح داد: طبق قواعد بین‌المللی نمی‌توان سایر کشورها یا شرکت‌های هواپیمایی را از عبور از فضای هوایی کشور خاصی منع کرد. هرچند جهان عدم پایبندی آمریکا به قواعد بین‌المللی را پیش از این تجربه کرده اما به نظر نمی‌رسد در این رابطه خاص امکان ایجاد تحریمی جدید وجود داشته باشد.

انتهای پیام
 

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ