کد خبر: ۹۷۳۷۶
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۶/۲۳

زمان آزادسازی سقف رقابت در عرضه محصولات پتروشیمی اعلام شد
وزیر صنعت:

زمان آزادسازی سقف رقابت در عرضه محصولات پتروشیمی اعلام شد

وزیرصنعت ضمن پیشنهاد به حذف حداقل مالیات بر ارزش افزوده در کوتاه مدت برای برخی حوزه های تولید،از زمان آزادسازی سقف رقابت در عرضه محصولات پتروشیمی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرسبه نقل از شاتا ، محمد شریعتمداری در سفر به استان گیلان گفت: در حالی که بزرگترین قدرت‌های دنیا از جمله آمریکا می‌خواستند ایران را منزوی کنند، نتایج برجام و خروج یکطرفه امریکا در نهایت به انزوای آمریکا منجر شد.فشارهای ناشی از عهد شکنی آمریکا در برجام مشابه گلوله ای برفی است که با هشیاری و همکاری نباید اجازه دهیم به بهمن تبدیل شود، چون عرصه در اختیار ماست و باید کنترل کنیم.

وی به دست گذاشتن دشمن بر روی صنایع اشتغالزا اشاره کرد و افزود: خودروسازی، فولاد و پتروشیمی از جمله این صنایع هستند چون اشتغال و درآمد صادراتی بالایی دارد و باید با وحدت و همآهنگی مشکلات را پشت سر بگذاریم.فشار نقدینگی یکی از مسایل مهم در اقتصاد است که باید برای کنترل آن برنامه ریزی کرد، همه شاهد بودیم وقتی خودرو عرضه شد 53 میلیون مراجعه با 6 میلیون ای پی اختصاصی و 1.4 میلیون فرم تکمیل شده آمادگی پرداخت داشتند که نشانه وجود نقدینگی بالاست.

این مقام مسئول با توجه به نقش نخبگان در هدایت افکار عمومی ادامه داد: باید برای تبیین سود آنی خرید دلار و در مقابل ضرر هنگفت آینده با کاهش ارزش پول ملی برای مردم تلاش کرد و نباید فقط به دنبال چرایی بود بلکه بهتر است از تاثیرات عدم مشارکت فعال اقتصادی برای افکار عمومی سخن گفت.

شریعتمداری با اشاره به ظرفیت های موجود در توسعه ظرفیت تولید فولاد گفت: تولید فولاد با تکمیل واحدهای صنعتی بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی به بیش از 120 میلیون تن افزایش خواهد یافت.رتبه اول ایران در تولید آهن اسفنجی از مزیت های دیگر صنایع فلزی است، پیشرفت ها در صنایع مختلف به گونه ای بوده که محدودیت های ایجاد شده بیشتر این صنایع را هدفگذاری کرده است.

وی بر لزوم به روز شدن قوانین طبق شرایط جدید تاکید کرد و گفت: زمانی که دولت دلار 4200 تومانی را اعلام کرد، تصمیمی برای شرایط موقت بود و امروز دولت به دنبال این شرایط، تمهید لازم را انجام داد تا ارز رسمی به کالاهای اساسی و ویژه و دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص پیدا کند.

وزیر صنعت بر ضرورت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکید کرد و گفت: هم اکنون این قضیه فشار زیادی به تولید کنندگان وارد کرده در صورتی که مالیات بر ارزش افزوده باید از مصرف کننده نهایی دریافت شود.پیشنهاد می کنم برای کوتاه مدت حداقل مالیات بر ارزش افزوده در برخی حوزه های تولید حذف شود و امیدوارم با همراهی مجلس در تسریع اصلاح مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تصمیمی که می‌توان در جلسه هماهنگی سران سه قوه گرفت در این حوزه به تولید کمک کرد.

شریعتمداری تصمیم دولت برای آزاد کردن نرخ ارز را واکنشی به سوداگری‌های احتمالی دانست و گفت: بسیاری از تقاضاهایی که برای دلار 4200 تومانی وجود داشت غیر واقعی بود و با توجه به وضعیت حوزه پتروشیمی و بازار برای حمایت از این صنایع ارز نیمایی در نظر گرفتیم.

وی با توجه به افزایش نرخ ارز و راهکارهای مختلف برای دولت افزود: دولت دو راه در پیش دارد یا در نظر کرفتن دلار 4200 تومانی برای معاملات کالایی و کنترل رانت و نظارت شدید بر بازار و یا استفاده از نرخ ارز و سقف رقابت آزاد و هزینه در حوزه رفاهی و‌حمایتی که ایران در حال حرکت به سمت بازار غیر رانتی است و به تدریج روندها اصلاح خواهد شد و از هفته آینده در عرضه محصولات پتروشیمی نیز سقف رقابت آزاد خواهد شد.صادرات بدون واردات ارز و صادرات کالاهای اساسی که نرخ ارز رسمی به آن تعلق می‌گیرد مورد حمایت دولت نیست و باید با بازگردادندن ارز حاصل از صادرات تامین مواد اولیه و تولید را حمایت کرد.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ