کد خبر: ۹۷۳۸۳
۰:۰ - ۱۳۹۷/۶/۲۴

مختصات آخرین شرکت درج شده و آماده عرضه اولیه ۵ درصدی سهام
بررسی های بورس پرس از :

مختصات آخرین شرکت درج شده و آماده عرضه اولیه ۵ درصدی سهام

شرکت ۱۵۰میلیارد تومانی بیمه معلم در بازار دوم معاملات فرابورس درج شد تا آماده عرضه اولیه ۵ درصدی سهام در هفته های آینده باشد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بیمه معلم با نماد معاملاتی "ومعلم" در گروه  بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی و زیر گروه بیمه غیر زندگی به عنوان صد و دومین شرکت در بازار دوم معاملات فرابورس درج شد تا آماده عرضه 5 درصدی سهام باشد.

طبق بررسی‌های بورس پرس، این شرکت دی‌ ۷۳ با نام بیمه صادرات و سرمایه گذاری با سرمایه ۲ میلیارد تومان به ثبت رسید و در تیر سال ۸۶ بر اساس مصوبه مجمع فوق العاده نام آن به بیمه معلم تغییر یافت. مرکز اصلی شرکت در تهران است و تا سال گذشته دارای ۶۹۶ نفر نیروی انسانی، ۴۴ شعبه و باجه و ۱۸۶۸ نمایندگی و کارگزاری در سطح ایران است.

موضوع فعالیت بیمه معلم شامل انجام عملیات بیمه‌ای بر اساس پروانه فعالیت صادره از سوی بیمه مرکزی، تحصیل پوشش بیمه های اتکایی از داخل یا خارج در رابطه با بیمه نامه های صادره در چهارچوب ضوابط بیمه مرکزی و سرمایه گذاری از محل سرمایه، ذخایر و اندوخته های فنی و قانونی در چارچوب ضوابط مصوب شورای عالی بیمه است.

آخرین سرمایه و ترکیب سهامداری

سرمایه اولیه این شرکت در سال ۷۳ دو میلیارد تومان بوده که طی شش مرحله افزایش سرمایه به ۱۵۰ میلیارد تومان در حال حاضر رسیده است.

سرمایه‌گذاری کشتیرانی، بانک سرمایه، شرکت ساختمانی معلم و شرکت بازرسی مهندسی و صنعتی ایران هر کدام با ۲۰ درصد در ترکیب سهامداری این بیمه حضور دارند.

شرکت کشتیرانی اقیانوس خروشان کیش، سرمایه گذاری راستین نوین کیش، مدیریت طرح و توسعه آینده پویا، بانک صادرات، شرکت کاونده و بانک تجارت نیز جزو سایر سهامداران که زیر ۱۰ درصد سهم دارند،محسوب می شوند.

افزایش سرمایه شرکت بیمه معلم به ۲۵۰ میلیارد تومان با توجه به مصوبه سال ۹۱ هیئت وزیران مبنی بر الزام افزایش سرمایه شرکت های بیمه طی مدت چهار سال در برنامه است که شرکت در مرحله اول سرمایه را از ۱۰۰ به ۱۵۰ میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی در خرداد سال ۹۶ افزایش داده و قصد دارد طی سال جاری و آتی با ۲ مرحله تامین مالی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی سرمایه را ابتدا به ۲۰۰ و سپس به۲۵۰ میلیارد تومان برساند.

جایگاه در صنعت بیمه

بیمه معلم پس از بیمه‌های ایران، بازار دولتی، آسیا، البرز، دانا، پارسیان، پاسارگاد و کوثر با حق بیمه تولیدی ۹.۴ میلیارد تومانی در جایگاه نهم صنعت بیمه قرار گرفته و در سال ۹۵ با رشد ۲۷ درصدی نسبت به سال قبل دارای سهم بازار ۳.۴ درصدی است.همچنین این بیمه در سال ۹۵ با پرداخت خسارت ۶.۰۲ هزار میلیارد تومانی در جایگاه نوزدهم قرار گرفته که نسبت به سال قبل از آن رشد ۴۸.۷ درصدی داشته است.این شرکت بیمه در رشته های اعتباری، باربری، آتش سوزی، ثالث و بدنه خودرو، مسئولیت، مهندسی، درمان، حوادث، عمر، هواپیما، کشتی، انرژی و نفت و پی اند آی بیمه نامه صادر می کند.

چشم انداز در افق ۱۴۰۰ و ماموریت

بیمه معلم در افق ۱۴۰۰ با کسب سود متنوع از طریق توسعه بازار، ایجاد وفاداری در مشتریان و ارتقاء بهره وری در بین پنج شرکت برتر صنعت بیمه قرار خواهد داشت.همچنین در نظر دارد با بهره گیری موثر از سرمایه انسانی کارآمد با ارائه کلیه خدمات بیمه ای با اولویت بیمه های زندگی به مشتریان در بازارهای داخلی و خارجی در دسترس به ویژه جامعه فرهنگیان و حوزه حمل و نقل دریایی علاوه بر ایجاد آرامش و امنیت خاطر برای مشتریان سودآوری مناسبی را برای سهامداران فراهم کند و با ارائه طرح های نوین تنوع پرتفوی را توسعه داده و جایگاه را در صنعت بیمه ارتقا بخشد.

راهبردهای شرکت

از سیاست‌های شرکت می‌توان به ارتقاء ساختار مالی و بهبود سیستم های مدیریت مالی، توسعه خدمات بیمه ای در حوزه حمل و نقل دریایی، توسعه سیستم های مبتنی بر وب مدیریت و نظارت بر عملکرد سازمان، توسعه و ارتقای کیفیت خدمات بیمه‌ای به جامعه فرهنگیان، ارتقای کیفیت خدمات و جلب رضایت مشتریان از طریق تسهیل فرایند صدور و خسارت، تقویت و توسعه نام تجاری و محصولات و خدمات در سطح جامعه، طراحی و عرضه بسته های نوین بیمه ای مبتنی بر نیاز بازار هدف، توسعه خدمات بیمه ای به صورت الکترونیکی و مبتنی بر وب و غیره می توان نام برد.

سطح توانگری مالی

برپایه آیین نامه شورای عالی بیمه نسبت توانگری مالی بیانگر توانایی مالی موسسه بیمه برای پوشش ریسک های پذیرفته شده بوده و از تقسیم مبلغ سرمایه موجود بر مبلغ سرمایه الزامی به دست می آید که بر این اساس شرکت های بیمه به ۵ سطح تقسیم می شوند. بیمه مرکزی برای شرکت های با توانگری سطح ۲ تا ۵ محدودیت هایی را تعیین کرده که سبب به وجود آمدن ریسک هایی شامل ایجاد محدودیت در انجام کسب و کار، کاهش فروش بیمه نامه، از دست دادن مشتریان فعلی ،تعلیق، لغو مجوز فعالیت به صورت موقت یا دائمی در یک یا چند رشته بیمه و لغو مجوز قبولی اتکایی می‌شود.
 نسبت توانگری بیمه معلم سطح ۲ یعنی بیش از ۷۰ درصد است که نشان از توانایی ایفای تعهدات دارد اما باید برای رسیدن به شرایط مطلوب وضعیت مالی را ترمیم و تقویت کند.

عوامل موثر بر ریسک ها

عوامل موثر بر ریسک های شرکت شامل ریسک توانگری مالی، ریسک عدم توازن بین توسعه کسب و کار و سرمایه شرکت با جذب پرتفوی آموزش و پرورش، ریسک عدم تحقق چشم انداز شرکت، ریسک عدم تحقق اهداف تعیین شده در بخشی از سرمایه گذاری، ریسک کاهش سطح نگهداشت شرکت، ریسک کاهش رتبه اعتباری شرکت، ریسک کاهش سطح رقابت با سایر شرکتهای بیمه، ریسک کاهش توان شرکت در بازار قبولی بیمه های اتکایی روبه‌روست.

در سال ۹۳ پروژه آموزش و پرورش با حجم پرتفوی ۳۰۰ میلیارد تومان وارد شرکت شده و طی سنوات اخیر همواره با رشد چشمگیری ادامه یافته به طوری که تا پایان سال جاری حجم پرتفوی آموزش و پرورش بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان خواهد شد که نشان دهنده رشد دو برابری حجم عملیات بیمه‌ای در این حوزه است بنابراین لازم است متناسب با رشد روزافزون عملیات بیمه ای( بخش مستقل و آموزش و پرورش)، زیرساخت های شرکت شامل شعب، نمایندگان و همچنین نیروی انسانی نیز توسعه یابند.

شرکت در صورت عدم افزایش سرمایه با ریسک های نزول سطح توانگری مالی بر اساس افزایش حجم عملیات بیمه ای، از دست دادن مشتریان به دلیل عدم ایفای به موقع تعهدات، از دست رفتن اعتبار برند شرکت به دلیل گستردگی پروژه آموزش و پرورش و از دست دادن نیروهای خبره فعلی به دلیل عدم توازن بین حجم کار با توان نیروی انسانی مواجه خواهد شد.

سیاست تقسیم سود

با استناد به سند استراتژی ۵ ساله، یکی از رویکرد مهم بیمه معلم در سال های آتی افزایش سهم بازار و توسعه خدمات بیمه ای است. این منظور نیاز به انجام اقدامات توسعه‌ای و زیرساختی شامل توسعه شبکه فروش، گسترش شبکه خدمت‌رسانی شعب و باجه ها، نیروی انسانی، ارتقای سیستم های سازمانی، بهبود نظامات و توانگری مالی، توسعه بستر فناوری اطلاعات و ... دارد،باید در سال های آتی بخشی از سود حاصل از فعالیت‌های شرکت با رعایت جذابیت پرداخت بخشی از سود به سهامداران در این امور زیرساختی هزینه شود بنابراین سیاست تقسیم سود شرکت در سال گذشته و جاری ۱۰ درصد و در سال آینده ۹۰ درصد است.

وضعیت مالیاتی طی ۵ سال گذشته

بدهی مالیاتی شرکت تا پایان سال مالی ۹۱ به طور کامل قطعی و تصفیه شده است.صورت سود و زیان 3 ساله

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ