کد خبر: ۹۷۳۸۸
۰:۳ - ۱۳۹۷/۶/۲۴

نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی‌ تغییر می کند/ آخرین صورت حساب صادره
نائب رئیس انجمن صنعت پتروشیمی:

نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی‌ تغییر می کند/ آخرین صورت حساب صادره

نائب رئیس انجمن صنعت پتروشیمی با اعلام احتمال تغییر نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی‌ و عدم صدور صورت حساب سه ماه اخیر، گفت : دریافت قیمت خوراک به صورت ارزی غیر قانونی است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فریبرز کریمایی از احتمال تغییر در نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی‌ خبر داد و به صدا و سیما گفت: ارقام فعلی مربوط به دورانی بود که پتروشیمی ها ارز صادراتی را با دلار 4200 تومانی در نیما عرضه می کنند اما از 16 مرداد با اجرای سیاست های جدید ارزی و امکان ارز صادراتی با قیمت روز در بازار ثانویه، نرخ خوراک هم باید تغییر می کرد.

وی ادامه داد:کسی انتظار ندارد پتروشیمی ها نرخ خوراک را با نرخ تسعیر 3800 تومان دریافت کنند اما ارز صادراتی را با ارز بازار ثانویه بفروشند. اگر تغییری در نرخ ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها ایجاد شده ، قطعا باید نرخ تسعیر خوراک آنها نیز تغییر کند. در این میان بعد از تغییر سیاست های ارزی و تشکیل بازار ثانویه، هنوز صورت حساب خوراک برای واحدهای پترشیمی صادر نشده است.

این مقام مسئول افزود: آخرین صورت حساب صادره خوراک گاز و خوراک اتان مربوط به سه ماه قبل است و باید منتظر ماند و دید وزارت نفت در صورت حساب جدید، چه نرخی را منظور خواهد کرد. البته محصولات شرکت های پتروشیمی در بازار داخلی همچنان با دلار 4200 تومانی عرضه می شود و اگر قرار باشد تغییری در نرخ خوراک منظور شود، باید خوراک تعهدات داخلی شرکت ها از قیمت گذاری های جدید مستثنا شوند.

کریمایی درباره برخی پیشنهادات مطروحه مبنی بر عرضه خوراک به صورت ارزی هم توضیح داد: طبق تبصره دو ماده یک قانون هدفمندی یارانه ها، باید نرخ خوراک صنایع داخلی براساس نرخ تسعیر ارز و به صورت ریالی محاسبه شود. بنابراین دریافت قیمت خوراک بصورت ارزی اقدامی غیرقانونی است. اگر همه چیز براساس ارز برنامه ریزی شود ، پول ملی تخریب می شود. بنابراین نرخ خوراک باید بصورت ریالی محاسبه اما قطعا با توجه به نرخ تبدیل ارز اصلاح شود.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ