کد خبر: ۹۷۳۹۱
۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۶/۲۴

تنها روش اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم های ایران ؛ بورس معاوضه

تنها روش اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم های ایران ؛ بورس معاوضه

آلمان فرانسه و بریتانیا در تلاشند برای مقابله با تحریم های ایران اقدام به تاسیس مالی جدید مانند بورس معاوضه کنند تا مطالبات متقابل شرکت‌های اروپایی و ایران حسابرسی شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، به نقل از دویچه‌وله، اولاف شولتز وزیر دارایی آلمان و همتایان فرانسوی و بریتانیایی وی در تلاش بررسی راه‌هایی هستند که به شرکت‌های اروپایی امکان دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران را می‌دهد.

این کشورها قصد دارند حتی‌الامکان تا اوایل ماه نوامبر، نهادی مالی تاسیس کنند که تنها هدف آن انجام داد و ستدهای مالی با ایران است. این نهادنه یک بانک، بلکه از لحاظ حقوقی نهادی واسطه‌ای (Special-purpose entity) محسوب خواهد شد. مزیت چنین نهادی این است که نباید از سرمایه برخوردار باشد و به عبارتی برای راه‌اندازی آن نیاز به کمک‌های مالی دولتی نیست. این ابتکار عمل را فرانسه پیشنهاد کرده است.

قرار است کشورهایاتحادیه اروپا بتوانند از این نهاد بهره ببرند و وزیران دارایی آلمان، بریتانیا و فرانسه پایهگذاری چنین نهاد مالی را در راستای حفظ حاکمیت اتحادیه اروپا ارزیابی می‌کنند.

نشریه آلمانی هندلزبلات Handelsblatt هم در گزارشی به این راهکرد و شیوه عملی آن پرداخت و اعلام کرد این نهاد واسطه‌ای مانند یک بورس معاوضه عمل می‌کند و در واقع مطالبات متقابل شرکت‌های اروپایی و ایران را حسابرسی می‌کند.

برای نمونه وقتی ایران به اسپانیا نفت می‌فرستد و یک شرکت ماشین‌سازی آلمانی به ایران تجهیزات و دستگاه‌های لازم برای راه‌اندازی یک کارخانه را می‌فروشد، این نهاد واسطه‌ای وارد عمل می‌شود. پولی که قرار است اسپانیا به ایران در ازای خرید نفت بپردازد، برای پرداخت صورت‌حساب‌ شرکت آلمانی که به ایران دستگاه فروخته، استفاده می‌شود.

این نهاد واسطه‌ای می‌تواند بر اساس حقوق و قوانین لوکزامبورگ بنیان نهاده شود و مقر آن نیز در لوکزامبورگ باشد که از مراکز مهم مالی اروپا محسوب می‌شود.

راه‌اندازی چنین نهادی تنها راه ممکن برای باز نگه داشتن کانال‌های دادوستد با ایران است.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ