کد خبر: ۹۷۶۴۱
۰:۰ - ۱۳۹۷/۷/۲

نظر احمدی نژاد درباره مذاکره با آمریکا
عضو تیم سابق مذاکره‌کننده تشریح کرد:

نظر احمدی نژاد درباره مذاکره با آمریکا

عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای درخصوص دیدگاه رییس دولت نهم و دهم برای مذاکره با آمریکا توضیحاتی داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،علی باقری درخصوص مخالفت محمود احمدی‌نژاد با مذاکره با آمریکا در عمان در برنامه رو در رو گفت و گو کرد که بدین شرح است:

دبیرخانه شورا چه شخص جلیلی چه شما و چه اعضای تیم مذاکره کننده با این راهبرد که همزمان برویم با آمریکا در عمان مذاکره بکنیم کامل مخالف بود؟

باقری: با این مسیری که صالحی رفت بله.

اخیراً در رابطه با بحث مذاکرات عمان خیلی ادعاهای مختلفی شده مثلاً خاطرات صالحی را که خواندم مفصل بحث می‌کند خیلی کار خوبی کردم هم‌زمان رفتم کانال مذاکره با آمریکا را فعال کردم که حالا ماجرایی دارد، می‌گوید یک نفری آمد پیغام داد برای ما. گفتیم چقدر خوب. به ولایتی گفتیم،وی بیشتر استقبال کرد بعد هم رفتیم با رهبری چانه زدیم و این مسیر را بردیم جلو.

هم‌زمان در رابطه با بحث مذاکرات احمدی‌نژاد هم می‌گوید کاملاً مخالف بودم.فیلمی هم اخیراً در جمع دانشجوها از وی منتشر شده که می‌گوید کار اشتباهی بود مخالف مذاکره بودم. از آن طرف روایت‌های دیگری هم هست که احمدی‌نژاد نه‌تنها بدش نمی‌آمده بلکه مشوق صالحی هم در این قضیه بوده است ولی خب، الآن که اعتبار اجتماعی‌ مذاکره با آمریکا در جامعه از بین رفته، احمدی‌نژاد ادعای دیگری دارد. شما به‌عنوان معاون دبیر شورا، کسی که بالاخره در بطن مذاکرات بودید و از آن طرف هم طبیعتاً در جریان این قضیه قرار گرفته بودید بگویید.

باقری: دو نکته عرض می‌کنم، نکته اول اینکه در اظهار نظرهای وی این بود که دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی یعنی جلیلی نامه نوشت برای اینکه مذاکره با آمریکا انجام بشود.اصلاً همچین چیزی که دبیرخانه یا جلیلی بیایند نامه بنویسند که مثلاً توجیه کنند باید مذاکره دوجانبه با آمریکا انجام بشود این ناشی از شاید مثلاً یک غفلت باشد یک کسی که این حرف را می‌زند، این حرف صد در صد نادرست است.

البته احمدی نژاد یک جای دیگر هم می‌گوید تنها کسی که مخالف بود یعنی تنها جریان همان دبیر شورای عالی امنیت ملی بود ولی یک جای دیگر می‌گوید مثلاً مذاکرات با وی هماهنگ می‌شد.

باقری: نکته بعد حالا اینکه احمدی‌نژاد مخالف مذاکره با آمریکا بوده‌، خب، هر کسی باید از نفس خود روایت بکند حالا خلاف بودن و نبودن هم روز قیامت معلوم می‌شود ولی یک سؤال برایم مطرح است و آن این است که صالحی وزیر خارجه پیشنهادی احمدی‌نژاد بود،وی معرفی کرد به مجلس دیگر، مجلس که به وی تحمیل نکردند.صالحی آن هم در یک کار به این مهمی تخلف کرده از نظر رییس جمهور و همچنان وزیر مانده است؟ دستجردی نمی‌دانم در یک جایی یک چیزی یک حرفی بر علیه کسی یا حرفی یک کسی را گوش نکرده بود سریع برداشتند وی را، یعنی در عزل وزیر که یکی از ویژگی‌های احمدی‌نژاد این بود که شوخی با کسی نداشت.

بعد آن وقت یک کسی بیاید راجع به مهمترین مسئله که از این مهمتر نداشتیم، آن هم در مقام وزیر خارجه علی‌رغم مخالفت رییس جمهور برود یک کاری را انجام بدهد بعد هم رییس جمهور همین جوری بنشیند نگاه کند؟ بعد هم مثلاً چند سال. اگر نگاه احمدی‌نژاد واقعاً این بوده، آن وقت در آن چیزی خللی وارد می‌شود چون یکی از برندهای احمدی‌نژاد این بود که آدم مقتدری بود، قاطع بود، یک چیزی که مثلاً باور داشت عمل می‌کرد، این پس معلوم می‌شود که نه همچین چیزی یک مقداری دچار مشکل می‌شود.

یعنی شما یک شواهد تاریخی که نشان می‌دهد وی مخالفتی نداشته با بحث مذاکرات.

باقری: مخالفت داشت؟ خب، وزیرش بود. یک وقت یک فرد دیگری بود می‌گفت شخص دیگری از یک جا مذاکره می‌کند من هم قبول ندارم مثلاً، ولی صالحی وزیر شما بود شما بگو، این کار را نکن. می‌گوید نه، می‌خواهم این کار را بکنم، شما هم می‌نویسی بسمه تعالی، عزل.، چطور مثلاً یک وزیر خارجه را روی هوا عزل کردید این را روی زمین عزل می‌کردید کاری نداشت.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ