کد خبر: ۹۸۹۹۴
۱۲:۵ - ۱۳۹۷/۷/۱۳

اولین واکنش ایران به اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد رأی دیوان لاهه

اولین واکنش ایران به اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد رأی دیوان لاهه

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مورد رای دادگاه لاهه،توصیه کرد به جای اظهار تاسف برای رای دیوان به خاطر رفتارهای نامعقول دولت آمریکا متاسف باشد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،بهرام قاسمی به ایسنا گفت : بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و تصمیم این کشور جهت بازگرداندن تحریم‌های یکجانبه علیه ایران در 18 اردیبهشت‌ سال جاری دستگاه دیپلماسی با مدیریت و پیگیری وزیرخارجه موضوع طرح شکایت علیه آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری را مورد پیگیری قرار داد و بعد از بررسی‌های لازم شکایتی از سوی ایران علیه آمریکا در دیوان بین‌المللی لاهه مطرح شد.

وی با اشاره به برگزاری جلسات استماع دیوان بین‌المللی لاهه افزود: خوشبختانه این دیوان بعد از احراز صلاحیت برای بررسی شکایت درخواست ایران در جهت صدور قرار موقت علیه تحریم‌های یک جانبه  آمریکا را پذیرفت و آمریکا را ملزم کرد در سه حوزه انسانی و بشردوستانه اقدامات و تحریم‌ها علیه ایران را متوقف کند.

این دیپلمات با بیان اینکه صدور قرار موقت از سوی دیوان یک پیروزی برای مردم ایران و همچنین دستگاه دیپلماسی و جامعه حقوقی است،ادامه داد: در این فرآیند وکلای ایالات متحده طی هفته های اخیر تلاش بسیاری انجام دادند که دیوان صلاحیت را برای بررسی این پرونده احراز نکند ولی خوشبختانه این تلاش با نتیجه‌ای همراه نبود و بار دیگر این موضوع نشان داده شد که با تکیه بر عنصر دیپلماسی و استفاده از تخصص‌های لازم می‌توان از ابزارهای موجود جهانی برای پیگیری حقوق ملت ایران به خوبی بهره برد و در این ارتباط باید از تلاش‌های بخش حقوقی وزارت خارجه و دفتر خدمات حقوقی ریاست‌جمهوری تلاش و قدردانی کرد که توانستند تلاش‌های آمریکا را در این زمینه خنثی کنند.

قاسمی در پاسخ به سوالی در ارتباط با واکنش آمریکایی‌ها در مورد حکم دیوان بین‌المللی لاهه گفت: به نظر می‌رسد آمریکا از اینکه دیوان صلاحیت خود را احراز کرده و قرار موقت علیه تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران صادر کرده، بسیار عصبانی است. آمریکایی‌ها در این چارچوب دو موضوع را هدف قرار داده‌اند. عده‌ای از آنها می‌گویند دیوان بین‌المللی لاهه صلاحیت بررسی این پرونده و شکایت را نداشته و عده‌ای از آنها نیز تلاش دارند دستاورد حاصله برای ایران را ناچیز جلوه دهند.

وی اضافه کرد: در دو هفته اخیر شاهد بودیم آمریکایی‌ها در مجمع سازمان ملل و شورای امنیت تلاش بسیاری  کردند که در راستای پیشبرد سیاست ایران‌هراسی و اعمال تحریم‌ها علیه تهران ، همدلانی را در عرصه بین‌المللی برای خود به دست آورند ولی در این عرصه موفق نشدند چنانکه در جلسه شورای امنیت از بین 15 عضو دائم و غیردائم، 14 عضو از برجام حمایت کردند و به پایبندی ایران بر اجرای تعهدات در برجام اشاره کردند، موضوعی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در 12 گزارش بر آن تاکید کرده است. در جلسه مجمع سازمان ملل نیز علی‌رغم تلاش‌های ترامپ، شاهد آن بودیم که مقامات عالی‌رتبه بسیاری از کشورها با سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا مخالفت کردند و بر ضرورت ادامه برجام تاکید داشتند.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه مسیری که مقامات آمریکایی در ارتباط با ایران در پیش گرفته‌اند اشتباه است و آنها به نتیجه‌ای در این زمینه نمی‌رسند، گفت: طرح شکایت ایران در دیوان لاهه و صدور قرار موقت از سوی این دیوان از نخستین گام‌های حقوقی ایران در جهت احقاق حقوق ملت ایران است و ایران این مراحل را، علی‌رغم طولانی بودن آن ادامه می‌دهد و اطمینان دارد با توجه به رفتار نامطلوب آمریکایی‌ها در خروج از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ملت ایران، در این مسیر به موفقیت خواهد رسید. لذا بهتر است آمریکایی‌ها به جای تهدید کردن، اعمال تحریم و ایجاد مزاحمت برای کشورها و شرکت‌هایی که می‌خواهند با ایران همکاری کنند در یک مسیر عقلانی و در جهت همگرایی و ایجاد صلح و ثبات در منطقه و جهان تلاش کنند و این اطمینان را داشته باشند که با ادامه مسیر فعلی به هیچ موفقیتی دست پیدا نمی‌کند و حتی بر تعداد مخالفان  با این گونه سیاست ها  در داخل خود آمریکا نیز افزایش پیدا می‌کند.

قاسمی با بیان اینکه رای دیوان لازم‌الاجراست و این رای به صورت اجماعی به تصویب  رسیده، ادامه داد: آمریکایی‌ها از صدور این حکم ناراضی هستند و همانطور که اشاره کردم از یک طرف تلاش دارند جایگاه دیوان را در مورد رسیدگی به این شکایت زیر سوال ببرد و از طرف دیگر بگویند ایران به تمام خواسته‌ها در صدور قرار موقت نائل نشده است.

وی درواکنش به اظهارات پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا درباره حکم دیوان بین‌المللی لاهه گفت: به پمپئو توصیه می‌شود به جای متاسف بودن از رأی دیوان لاهه، برای رفتار نامعقول دولت آمریکا در برابر ملت بزرگ ایران و تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه این ملت اعمال کرده متاسف باشد.وزیر خارجه آمریکا و دیگر مقامات این کشور در شعارهای دروغینی مدعی هستند ملت ایران از تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعمال کرده مستثنی هستند،مقامات آمریکایی در حالی این سخنان را می‌گویند که بیشترین اثرات تحریم‌ها بر اقشار مختلف ملت ایران خواهد بود بخصوص محدودیت‌ها و مشکلاتی که به نام تحریم در ارتباط با ورود دارو، تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و همچنین تجهیزات پزشکی و جراحی کودکان به وجود آمده است. علی‌رغم اینکه که آنها ادعا می‌کنند در این زمینه تحریمی وجود ندارد باید به این نکته اشاره کرد که به خاطر فشارهای آمریکا بر موسسات مالی و پولی، شرکت‌های دارویی عملا اجازه صادرات این نوع کالاها را به ایران ندارند و شاهد رفتار بسیار خصمانه دولتمردان آمریکا علیه شهروندان ایران بخصوص زنان و کودکان هستیم.

انتهای پیام

برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ