دلایل رونق همه جانبه بورس و پیش بینی اثر دو مولفه مهم بر معاملات

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،ابراهیم خلیلی با اشاره به بهبود روند معاملات روزهای اخیر و رشد شاخص بورس به ایبنا گفت: معاملات بازار سهام تحت تاثیر عوامل مختلف وضعیت رو به رشد یا نزولی در پیش می‌گیرد. بر این اساس یکی از این مولفه‌ها، مناسبات سیاسی میان کشورهای مختلف است که نمونه بارز آن جنگ تجاری میان آمریکا و چین به عنوان دو ابرقدرت اقتصادی در جهان است.

وی افزود: با توجه به فروکش کردن جدال‌ها میان این دو کشور، رفته رفته شاهد آرامش نسبی در بازارهای جهانی و رشد قیمت مواد و محصولات پایه در جهان هستیم که این موضوع اثر مثبت خود را بر بازار سهام گذاشته است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: قیمت جهانی مواد خام و پایه که اصطلاحا از آن با نام کامودیتی یاد می‌شود، تاثیر زیادی بر بازار سهام دارد چراکه نفت، فولاد، پتروشیمی و محصولات معدنی در اقتصاد نقش زیادی دارد و صادرات این موارد اثر مستقیمی در بازارهای مختلف دارد. با توجه به سهم بالای شرکت‌های مرتبط با این مواد در بازار سهام، اثرپذیری بازار سرمایه از این موضوع دو چندان است.

خلیلی با اشاره به تاثیرپذیری معاملات بازار سهام از نوسانات نرخ ارز گفت: نوسانات نرخ ارز در کوتاه و بلندمدت اثر را بر معاملات تالار شیشه‌ای و تصمیم سرمایه‌گذاران می‌گذارد.نکته قابل توجه دیگر درخصوص معاملات بازار سهام این است که همواره تحت تاثیر شرایط  اقتصادی نیز است به این مفهوم که برخی معتقدند بازار سرمایه همرتبه و هم‌گام با دیگر بازارها در سال ۹۷ رشد نداشته و این انتظار روانی که باید بیش از رشد تجربه شده در سال ۹۷ دست پیدا کند نیز محرک مناسبی برای افزایش شاخص بورس و قیمت سهام شرکت‌ها است.

وی گفت: از سوی دیگر در هفته های پایانی سال گذشته، بازار سهام منفی بوده که این موضوع موجب رسیدن قیمت سهام شرکت‌ها به سطح جذاب شده که این مورد نیز موجب شده تا این روزها فشار خرید در بازار از قوت بیشتری برخوردار شود.

خلیلی پیش‌بینی کرد: بدون شک شرایط سیاسی و تحریم‌ها مهمترین مولفه اثرگذار بر معاملات بازار سهام در سال ۹۸ است و مواردی مانند پایان مهلت تعیین شده جهت تصویب لوایح مرتبط با FATF و تمدید یا عدم تمدید معافیت‌هایی که برای شش کشور خریدار نفت ایران درنظر گرفته شده، نیز معادلات سرمایه‌گذاران را در سال آینده دستخوش تغییر خواهد کرد.

انتهای پیام