تصمیمات مهم ایران در غنی سازی اورانیوم اعلام شد/ در انتظار تصمیم طرف مقابل

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از تسنیم، بهروز کمالوندی امروز در جمع 70 خبرنگار حاضر در مجتمع تولید آب سنگین اراک گفت:‌ از تصمیمات شورای امنیت ملی دو اقدام را سازمان انرژی اتمی برعهده گرفت. درباره اینکه به مرحله دوم ورود خواهیم کرد نمی‌دانیم و بستگی به اقدام طرف مقابل دارد.

وی افزود: تولید را در نطنز افزایش دادیم. از امروز شمارش معکوس شروع شده و به مدت 10 روز از سقف 300 کیلو عبور خواهیم کرد و افزایش تولید را شاهد خواهیم بود و سرعت تولید اورانیوم غنی شده 3.67 افزایش خواهد یافت. در زمینه آب سنگین به مصرف کننده تبدیل شده‌ایم که در یکی از موارد تا 57 نوع بیماری را می‌توان تشخیص داد. ممکن است در سنوات آینده نیازی به صادر کردن آب سنگین نباشد.

این مقام مسئول ادامه داد: درباره مرحله دوم منتظر تصمیم مقامات هستیم. هنوز برای اروپایی‌ها وقت باقی است. آنها در گذشته هم فرصت داشتند که یک سال صبر استراتژیک بود و دو ماه هم فرصت دادیم. اروپایی‌ها اظهار عجز کرده‌اند اما این موضوع به وزارت خارجه مربوط است. اروپایی‌ها  فکر نکنند که بعد از 60 روز، بار دیگر فرصت 60 روزه خواهند داشت. اقدامات ایران در راستای بندهای 26 و 36 برجام است. درباره بند دیگری که در رابطه با مرحله دوم است، امروز در خدمت متخصصین بودیم. آنچه دستور گرفته‌اند این است که هر دو رآکتور را با هم پیش ببرند.

کمالوندی گفت: درباره افزایش 3.67 هم سناریوهای مختلف را در نظر گرفته‌ایم. این می‌تواند از 3.68 باشد تا شرایط دیگری. بر اساس نیازهای فنی سناریوهای مختلف در خدمت مسئوین نظام قرار گرفته و در انتهای 60 روز اول تصمیم گرفته خواهد شد. با همین روندی که پیش می‌رویم،  فکر می‌کنیم در دو ماه و نیم آینده اگر بازار جدیدی برای عرضه تولیدات جانبی آنها نداشته باشیم آب سنگین می‌ تواند از 130 تن عبور کند. ترامپ فکر می‌کند اگر کسی آب سنگین ایران را نخرد به صورت خودکار کارخانه تعطیل می‌شود در صورتی که اینطور نیست. هم مصرف داخلی داریم و هم بازار خارجی.

وی افزود: فردو فعلی با فردو سابق، فرق زیادی دارد. تنها چیزی که نداریم غنی سازی است. الان در فردو مرکز خلا هم داریم. در نطنز واحد اختلاط هست، زیرساخت‌های لازم مونتاژ را برای غنی سازی هسته‌ای هم دیدید. در شرایط بسیار خوبی قرار داریم. همه امکانات برای حرکت با شتاب را داریم و اگر محدودیت‌ها برداشته شود خواهیم دید که به سرعت برای پیشرفت و تامین رفاه حرکت خواهیم کرد. با شرایطی که به لحاظ صنعت هسته‌ای داریم، نوید این را می‌دهیم در زمینه‌های مختلف این صنعت پیشرفت‌هایی داشته باشیم.

کمالوندی در خصوص اینکه آیا پس از بررسی اروپا که قرار است انجام شود، ایران تصمیم جدیدی خواهد داشت یا نه؟، ادامه داد: منتظر طرف مقابل هستیم تا اقدامی انجام دهد. جلسه و نشست کفایت نمی‌کند. به محض اینکه آنها اقدام عملی انجام دهند این امکان هست که تعهدات به شرایط قبلی برگردد. اگر گفتم 4 برابر، الان دو برابر آن 4 برابر قبلی (سرعت تولید اورانیوم غنی شده درصد پایین) است و در آینده هم نمی‌توان گفت چند برابر است.

وی گفت: راکتور دوم و مدت زمان مورد نیاز به جلسه و ارائه آن ارتباط دارد اما بدانید با سرعت انجام خواهد شد. شنیدیم که از 6 ماه تا یک سال و نیم است. مسئله اصلی کالندریا است. چون اجزای کالندریای قبلی را داریم می‌تواند سریعتر باشد. به هر حال تعهدی را نمی‌پذیریم که بازطراحی داشته باشیم. تعهد برگشت نکردن به راکتور قبلی را بر اساس مرحله دوم کنار می‌گذاریم.

کمالوندی درباره سناریوهای این سازمان برای افزایش غنی سازی اورانیوم هم توضیح داد: یک سناریو این است که 3.67 را برای نیازی مانند نیروگاه بوشهر تعریف می‌کنیم که می‌شود 5 درصد یا اگر برای نیاز راکتور تحقیقاتی تهران تعریف می‌کنیم که می‌شود 20 درصد. سناریوهای مختلف دیده شده است.

انتهای پیام