درخواست فوری وزیر صنعت برای تخصیص ارز به شرکت های یک صنعت بورسی

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا رحمانی طی نامه ای به عبدالناصر همتی با موضوع  تخصیص و تامین فوری ارز روغن خام و نهاده‌ها اعلام کرد: به پیوست تصویر نامه انجمن صنفی صنایع روغن نباتی و انجمن صنفی صنایع روغن‌کشی در خصوص عدم تخصیص و تامین ارز مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات روغن‌کشی (روغن خام) و متعاقبا عدم ترخیص کالای مذکور و نیز مشکلات عدیده در زمینه تامین به موقع روغن خوراکی جهت استحضار ارسال می‌شود.

با عنایت به اینکه وضعیت آرامش و ثبات کنونی در بازار روغن خوراکی حاصل تخصیص و تامین به موقع ارز و مساعدت‌های به عمل آمده از سوی آن بانک است و از طرفی به منظور جلوگیری از تاثیرات نامطلوب و تلاطم در بازار و همچنین عدم ترخیص روغن خام و هزینه دموراژ کشتی، خواهمشند است دستور فرمایید ضمن عطف توجه به موارد ذیل با قید فوریت همکاری لازم در جهت تامین ارز مورد نیاز معمول و از نتیجه این وزارت را مطلع کنند.

۱- عدم تخصیص، تامین ارز در یک ماهه گذشته و متعاقب آن تعطیلی واحدهای روغن‌کشی تا ۱۵ روز آینده.

۲- عدم تمایل فروشندگان خارجی برای فروش محموله‌های جدید به دلیل عدم دریافت اسناد و انتقال ارز بابت محموله‌های خریداری شده قبلی.

۳- کاهش موجودی مخازن روغن خام و تعطیلی کارخانجات تصفیه روغن.

۴- تحمیل هزینه‌های ناشی از دموراژ کشتی‌های وارده و بیمه مناطق جنگی (از یک هفته قبل) و افزایش هزینه‌های واردات.

در پایان لازم به ذکر است مصرف موارد خوراکی از جمله روغن در نیمه دوم سال (از شهریور ماه) افزایش یافته و هر گونه کمبود در بازار این کالا افزایش قیمتی زیاد را در بر خواهد داشت که قطعا نارضایتی را مردمی به دنبال دارد.

انتهای پیام