گزارش فایننشال تایمز از علت و تبعات تحریم وزیر خارجه ایران

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، روزنامه انگلیسی فایننشال‌تایمز در گزارشی ضمن انتقاد از سیاست‌های آمریکا در قبال تهران اعلام کرد: تحریم‌ ظریف اقدامی بیهوده و نگران‌کننده بود و ترامپ با این اقدام ، حلقه فشارها را تنگ‌تر کرد. این تحریم بعد از اقدام ماه آوریل واشنگتن در درج نام سپاه پاسداران در فهرست سازمانهای تروریستی و پس از آن تحریم کردن رهبر ایران در ماه ژوئن صورت گرفت.

هدف پشت پرده این اقدامات تحریک‌آمیز، بخشی از تلاش‌های آمریکا برای اعمال فشار به اقتصاد ایران به ویژه از طریق قطع صادرات نفت و گاز به حساب می‌آید.

ترامپ در ادامه این سیاست به اصطلاح حداکثر فشار، ظریف را تحریم کرد که اقدامی بیهوده بود و احتمالاً به این دلیل بود که این دیپلمات ایرانی، پیشنهاد ترامپ برای مذاکره در دفتر کاخ سفید را نادیده گرفته است. مسئله‌ای که موجب رنجش ترامپ و مشاور امنیت ملی کاخ سفید و وزیر خارجه شده این است که ایران فردی معقول و بلیغ همچون ظریف را در کنار سردار سلیمانی در اختیار دارد.

آنطور که از توییت‌های ترامپ مشهود است، سیاست آمریکا در قبال ایران بین دو گزینه مذاکرات بی قید و شرط  و تهدید به حذف این کشور از روی نقشه در نوسان است و نشان می‌دهد آمریکا تلاش می‌کند علیرغم آنکه تهدید جنگ را حفظ می‌کند ، همزمان چشم‌انداز دیپلماسی را نیز پیش ببرد که هیچ یک از این گزینه‌ها ظاهراً اساس و پایه‌ای ندارد. زیرا نه ترامپ متعهد به جنگ است و نه ایران با توجه به وجود تحریم‌ها وارد مذاکره می‌شود.

عدم انسجام راهبرد آمریکا و درک عدم نفوذپذیری ایران در حال تغییر رفتار منطقه‌ای است و تحریم ظریف بهترین مسیر برای بازگشت به میانجیگری را مسدود می‌کند.

انتهای پیام