درخواست نخست‌وزیر کانادا از ایران و واکنش سخنگوی وزارت خارجه

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از روزنامه نشنال پست، جاستین ترودو درباره خانواده جان‌باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: بدیهی است به رسمیت نشناختن دو تابعیتی بودن از جانب ایران، چالش بوده اما تمرکز بر حمایت از خانواده‌های جان‌ باختگان است تا اطمینان حاصل کنیم به خواسته آنها درباره خاکسپاری‌ و مراحل بعدی احترام گذاشته شود.

وی افزود: احترام گذاشتن به خواسته خانواده‌ها با مسئله تابعیت یک کشور هم‌ردیف نبوده بلکه با قوانین شهروندی، عرف و اصول خاکسپاری اسلامی هم ردیف است. بنابراین به ایران در این زمینه پافشاری کرده‌ایم و امیدواریم به آن عمل کنند.

در این رابطه، عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه گفت: جای گله است که دولت کانادا با سوءاستفاده از این حادثه، دلسوز اتباع ایرانی شده و خواستار برخی اقدامات است.  کانادا درحالی روابط سیاسی با ایران را تحت فشار آمریکا و به دلیل توهماتی بی اساس قطع کرده و مایل به برقراری روابط کنسولی نیست که هزاران نفر از اتباع ایرانی مقیم کانادا بوده و به این خدمات نیاز دارند. با این وجود درخواست را نادیده گرفته و حالا کاسه داغ تر از آش شده است.

وی ادامه داد: مذاکرات مقامات دو کشور ادامه خواهد داشت و اگر دولت کانادا واقعا نگران حال اتباع ایرانی است به پیشنهادات مطرح شده توجه کند.

انتهای پیام