شرایط سخت فروش ۲۵ هزار محصول ایران خودرو و سایپا در عید فطر

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسین مدرس خیابانی در جلسه کمیته خودرو برای بررسی نحوه فروش خودرو در عید فطر با اشاره به سیاست‌های ابلاغی روحانی به وزارت صنعت اعلام کرد: در راستای اجرای سیاست‌های دولت، برنامه‌ریزی‌های منسجمی  برای ساماندهی بازار خودرو طراحی شده که محور اصلی آن افزایش تولید به منظور پاسخگویی بهینه به تقاضای بازار است.

در کنار آن با مجموعه سیاست‌های تعریف شده، نظارت کافی انجام خواهد شد تا علاوه بر ساماندهی موضوع ثبت‌نام فروش و تحویل، زمینه عرضه مستقیم محصولات به مصرف‌کنندگان واقعی و حذف تقاضای کاذب از بازار خودرو نیز فراهم شود.

شرایط سخت فروش ۲۵ هزار محصول ایران خودرو و ساپیا در عید فطر

براساس سیاست گذاری‌های وزارت صنعت و هماهنگی‌ با خودروسازان، فروش ویژه ۲۵ هزار دستگاه خودرو شامل ۱۵ هزار دستگاه خودروهای ایران خودرو و ۱۰ هزار دستگاه سایپا، در عید فطر انجام خواهد شد.

در این دوره از فروش‌های خودروسازان، شروط محکمی برای ثبت‌نام کنندگان در نظر گرفته شده که بر اساس آن ثبت‌نام کنندگان علاوه بر شرایط اختصاصی، باید در ۳۶ ماه گذشته هی چگونه خودرویی خریداری نکرده و پلاک فعال به نام خود داشته باشند.

سیاست وزارت صنعت مبنی بر حذف دلالان از بازار خودرو و توجه ویژه نسبت به فروش خودرو به مصرف‌کنندگان واقعی بوده و: پیش‌ ثبت‌نام و بروز آوری اطلاعات از یکشنبه ۴ خرداد به مدت ۱۰ روز ادامه خواهد داشت و ثبت نام قطعی از طریق سایت فروش خودروسازان به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت. ضمن اینکه شرایط سختگیرانه‌ای در ضوابط فروش و اولویت‌های تحویل در نظر گرفته شده تا بتوان خودرو را فقط به مصرف‌کنندگان واقعی فروخت.

مراحل قرعه کشی با حضور مراجع نظارتی توسط خودروسازان انجام و اسامی منتخبان به صورت رسمی منتشر خواهد شد .ضوابط فروش به گونه‌ای تعیین شده که به هیچ عنوان خریدار خودرو، حق فروش وکالتی را نداشته و خودروی فروخته شده نیز قابل صلح نیست.

اگر در هر یک از مراحل فروش، تکمیل وجه، تحویل خودرو و حتی هر بازه زمانی پس از تحویل خودرو مشخص شود که خریدار از ضوابط تعریف شده عدول کرده و سیستم‌های نظارتی تخلفات را کشف کنند، علاوه بر اینکه امتیاز خودرو از وی سلب خواهد شد، خودروی وی توقیف شده و مطابق با قانون با آن برخورد خواهد شد.

هیچ گونه محدودیتی در ثبت نام بر اساس ضوابط وجود ندارد و مردم نگران نباشند. زیرا در یک هفته مهلت تعیین شده و می‌توانند در مهلت مقرر، برای ثبت نامه مراجعه کنند اما تقدم یا تاخر ثبت‌نام هیچ گونه تاثیری در فرآیند قرعه‌کشی نخواهد داشت.

سند در رهن کارخانه

هفت محصول سایپا و چهار محصول ایران خودرو در این فروش حضور خواهند داشت و با نرخ قطعی، محصولات را به فروش خواهند رساند. ضمن اینکه سند در رهن کارخانه باقی خواهد ماند و فروش وکالتی خودرو نیز متوقف خواهد شد که به این منظور، هماهنگی‌های لازم با قوه قضاییه، دادستانی کل کشور و سازمان ثبت اسناد انجام خواهد شد.

هر خودروی صفر کیلومتری که در فرآیند فروش تحویل مشتری می‌شود،حداکثر باید سه ماه برای استفاده از گارانتی به خودروسازان مراجعه کند. در غیر این صورت خودرو مصداق احتکار محسوب شده و برخوردهای قانونی با آن صورت می‌گیرد. ممکن است وزارت صنعت در مراحل بعدی، اولویت‌بندی‌هایی را نیز برای تحویل خودرو در نظر گیرد.

علاوه بر ضوابط فروش که به صورت شفاف در زمان ثبت‌نام بر روی سایت خودروسازان درج شده، متقاضی باید در هر یک از مراحل، ضوابط فروش را در سامانه خود اظهاری کند.

نظارت بر پارکینگ‌ها و جلوگیری از خروج بدون پلاک

به موازات فروش، حلقه‌های نظارتی و کنترلی بازار همچنان بدون وقفه و با قدرت بیشتری عمل خواهند کرد و اجازه تخلفات را نخواهند داد. به نحوی که پارکینگ‌های محل نگهداری خودروها تحت کنترل خواهند بود و متخلفان زیر ذره‌بین دستگاه های نظارتی قرار خواهند داشت.

با هماهنگی پلیس راهور ناجا، خودروهای صفر کیلومتر متعلق به خودروسازان حق خروج از کارخانه بدون نصب پلاک را ندارند و از تردد خودروهای فاقد پلاک در معابر شهری و محورهای برون شهری نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام