پیش بینی شاخص ۲.۲ میلیونی با ادامه ورود نقدینگی + اقبال "دارا دوم و سوم"

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو) با بررسی روند معاملات آخرین روز کاری این هفته بازار سهام اعلام کرد: در معاملات امروز بدون لحاظ معاملات "شپنا"، شاخص کل با کاهش 17 هزار و 902 واحدی به کانال یک میلیون و 898 هزارتایی و شاخص هم وزن با کاهش 4621 واحدی به کانال 502 هزار و 988 واحد رسیدند. 

نماد‌های "فولاد و  فارس " بیشترین تاثیر منفی و نمادهای  " شستا و شبندر " بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. ارزش معاملات بورس و فرابورس (تا زمان تهیه این گزارش) 15.6 و 5.3 هزار میلیارد تومان بود. بیشترین ارزش معاملات متعلق به نمادهای "شتران و فولاد " با 1.5 هزار میلیارد تومان و 806 میلیارد تومان بود.

در گروه بانکی "وبملت ، وتجارت"  همچنان متوقف بودند. "وبصادر" پس از برگزاری مجمع سالانه به تابلوی معاملات بازگشت و در محدوده 5 درصد مثبت معامله شد.

در گروه فلزات، "فولاد" با فشار فروش مواجه شد و با صف فروش به کار پایان داد. "ذوب" اما مورد توجه خریداران قرار گرفت و در نهایت در محدوده مثبت 4 درصد معامله شد.

در پالایشی‌ها "شبندر" پس از برگزاری مجمع سالانه به تابلوی معاملات بازگشت و در قیمت 5400 تومان ( 7 درصد مثبت) به کار پایان داد. نماد "شتران و "شبریز " نیز پر تقاضا ظاهر شدند.

وضعیت بازارهای جهانی و موازی:

در آخرین روز کاری این هفته کامودیتی‌ها نوسان اندکی داشتند. مس به 6453  دلار،  روی به 2192 دلار و هر انس طلا به 1848 دلار رسید. هر بشکه نفت برنت در محدوده 44 دلار معامله و نفت خام WTI نیز در محدوده 41 دلار در هر بشکه داد و ستد می‌شود.

بررسی بازارهای رقیب نیز نشان می دهد نرخ هر دلار آمریکا در محدوده 22 هزار تومان معامله می‌شود. امروز صرافی ملی نرخ فروش دلار را 20 هزار و 350 تومان اعلام کرد. نرخ دلار در سامانه نیما نیز به محدوده ۱۷۷۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد. امروز قیمت سکه حدود 10 میلیون و 30 هزار تومان گزارش شده است. 

بررسی چند رویداد:

علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی سازی از عرضه دومین صندوق ETF دولتی در مرداد خبر داد و گفت: صندوق دارا سوم و دارا چهارم نیز به ترتیب با حضور شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه در آینده‌ای نزدیک پذیره‌نویسی خواهند شد.

طبق مصوبه سازمان بورس کارمزد معاملات از امروز ۲۰ درصد کاهش یافته و ۳۰ درصد از درآمد ناشی از کارمزد معاملات نیز به حساب صندوق سرمایه گذای مشترک توسعه بازار سرمایه واریز می‌شود.

حامد سنجری سرپرست مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه گفت: هر کارگزاری که درخواستی مبنی بر ایجاد یک شرکت نرم افزاری IT اختصاصی داشته باشد باید مرکز پشتیبان اطلاعات را راه اندازی کند در غیر این صورت تاییدیه امنیتی از سوی سازمان بورس صادر نمی‌شود.

محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بازار سرمایه بهترین فرصت برای کنترل و مهار نقدینگی و تحقق شعار جهش تولید است.

حسن روحانی رئیس جمهور اعلام کرد: بانک مرکزی تلاش می‌کند قیمت ارز را به سمت قیمت تعادلی هدایت کند. ارز مورد نیاز در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد تا مردم شاهد یک قیمت متعادل در هفته‌های آینده در بازار باشند.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: در حال حاضر با ۶ شرکت قرارداد همکاری در زمینه تولید واکسن کرونا امضا شده و دو شرکت به نتایج خوبی رسیده اند.

ترامپ گفت: در صورتی که هر کشوری از جمله چین بتواند اول به تولید موفقیت‌آمیز واکسن کووید-۱۹ دست یابد، دولت آمریکا آماده همکاری با آن است.

پیش بینی روند بورس

در اولین ماه تابستان، بورس همچنان رکورددار بازدهی بازارها بود. شاخص کل رشد قابل توجهی را به ثبت رساند. میانگین روزانه ارزش معاملات خرد به عدد ۲۱.۶ هزار میلیارد تومان ارتقا پیدا کرد. به واسطه حضور بی‌سابقه سهامداران خرد، خالص خرید این گروه از معامله‌گران به 32 هزار و 560 میلیارد تومان رسید که در این میان بیشترین خالص خرید حقیقی ها به دو گروه فلزات اساسی و پالایشی‌ها اختصاص پیدا کرد.

در ماه گذشته فلزی‌ها شاهد جابجایی 9 هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. در زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی نیز حدود 8 هزار میلیارد تومان پول از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار افزوده شد.

برای هفته آینده همچنان انتظار داریم که شاخص کل با ادامه ورود نقدینگی به سمت 2.2 میلیون واحد حرکت کند. ادامه توجه بازار به سهم های موجود در صندوق های دارا دوم و  دارا سوم دور از ذهن نیست.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام