بخشی از مطالبات نیروگاه‌های تجدیدپذیر تسویه شد

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، طی طول چند سال اخیر، تامین منابع مالی برای خرید برق تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر با چالش‌های جدی مواجه بود در همین راستا در بند ی تبصره ۱۵ قانون بودجه ۱۴۰۰در اجرای ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، دولت مکلف شد سوخت صرفه‌جویی ‌شده یا حواله آن در نیروگاه‌های تجدیدپذیر را با تأیید سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق برای فروش یا عرضه در بورس انرژی به سرمایه‌گذاران تحویل دهد، منابع در نظر گرفته شده از این بند تا سقف ۲۵۰۰ میلیارد تومان قابل پرداخت است.

براساس این گزارش با توجه به اینکه دستورالعمل اجرای این بند در بهمن ۱۴۰۰ به تصویب هیئت وزیران رسید، مطابق آن آیین‌نامه وزارت نیرو باید میزان سوخت صرفه‌جویی شده نیروگاه های تجدیدپذیر را محاسبه و به سازمان برنامه اعلام کند و سازمان پس از تایید محاسبات صورت گرفته توسط وزارت نیرو برای صدور حواله سوخت به وزارت نفت ارسال می‌کرد، روند اجرای مصوبه طولانی شد. از طرفی مشکلاتی که در دریافت حواله سوخت صرفه‌جویی شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر وجود داشت نیز اجرای این بند قانون بودجه ۱۴۰۰ را به تاخیر انداخت.

به همین دلیل انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران از دبیرخانه شورای گفت‌ و گوی دولت و بخش خصوصی درخواست کرد به منظور رفع این مشکلات و بهبود وضعیت سرمایه‌گذاران صنعت برق تجدیدپذیر، مشکلات ناشی از تعلل در اجرای این قانون را بررسی کند و برای پیگیری نتایج آن، مکاتبات متعددی با سازمان برنامه‌ و بودجه و شرکت ملی گاز صورت گرفت. بعد از پیگیری‌های انجام شده شرکت ملی گاز اعلام کرد، پرداخت بخشی از مطالبات نیروگاه‌داران از طریق تخصیص حواله سوخت گاز طبیعی در حال انجام بوده و بخش مهمی از سقف ۲۵۰۰ میلیارد تومانی مد نظر در قانون بودجه ۱۴۰۰ به نیروگاه‌های تجدید پذیر پرداخت شده است.

البته این موضوع در تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۱ نیز تا سقف ۳۰۰۰ ملیارد تومان دیده شده که دبیرخانه شورای گفت‌ و گو اجرایی شدن آن را در دست پیگیری دارد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام