عدم تحقق سود اپل و ناراحتی هیات مدیره و کاهش 15 درصدی حقوق مدیرعامل

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از وال استریت ژورنال، سال 2016 سود اپل به علت کاهش خرید آیفون و برخی عوامل دیگر کمتر از حد انتظار بود و لذا تیم کوک مدیرعامل این شرکت بخشی از حقوق تشویقی را دریافت نکرده است.

این اولین بار از سال 2009 به بعد است که اپل نتوانسته پیش بینی درآمدی و سود را در عرض یک سال محقق کند و ظاهرا این امر هیات مدیره این شرکت را به شدت ناراحت کرده است.

علاوه بر عدم استقبال مناسب از آیفون 6 اس و 7 در دو سال اخیر، ساعت های هوشمند اپل که این شرکت به استقبال از آن امید زیادی بسته بود نیز مورد توجه قرار نگرفته است. استفاده از برخی خدمات این شرکت مانند موسیقی، آی تیونز و فروشگاه آنلاین اپ استور هم کمتر از حد انتظار بوده است.

فروش آیفون در سال مالی 2016 برای اولین بار از زمان عرضه این گوشی در سال 2007 نسبت به سال قبل از آن کاهش یافت و درآمد این شرکت در سال مذکور هم برای اولین بار در 15 سال گذشته نسبت به سال قبل کاهش نشان می دهد. کاسته شدن از میزان فروش تولیدات اپل در چین در این زمینه بسیار تاثیرگذار بوده است.

این موضوع باعث شد از میزان حقوق سالانه تیم کوک 15 درصد کاسته شود، امری که در 5 سال اخیر برای مدیران اپل رخ نداده بود. اپل امیدوار است با افزایش استقبال از آیفون تغییری در این وضعیت در سال 2017 رخ دهد.

اپل در سال مالی 2016 توانست 212 میلیون واحد آیفون به فروش برساند که 63 درصد از کل درآمد این شرکت را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام