پاسخ به انتقادات و سئوالات سهامداران/ تزریق حداقل 6 هزار میلیارد توسط صندوق ها

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بعد از برگزاری جلسه پنچ شنبه گذشته مسئولان سازمان بورس با حدود 40 فعال حقیقی و حقوقی بازار سرمایه ، دیروز هم مدیرعامل و معاون شرکت بورس در جمع حدود 100 سهامدار حاضر شدند تا به انتقادات و سئوالات پاسخ دهند.

از جمله موارد مطرح شده و مورد اعتراض این بود که سهامداران طبق اعلام رئیس جمهور و وزیر اقتصاد، اقدام به سرمایه گذاری در بورس کردند اما اکنون با افت شاخص بازار و رکود اقتصادی، متحمل ضرر و زیان شدند.

مهمترین و اصلی ترین انتقاد سهامداران بسته شدن نماد معاملاتی برخی شرکت ها به مدت طولانی مخصوصا" بانک ها و رکود سرمایه ها و همچنین عدم حضور فعالانه حقوقی ها برای خرید و فروش در شرایط افت شاخص بود.

حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس به سوالات و دغدغه های سهامداران پاسخ داد و با بیان اینکه بازار سهام ظرفیت بالایی دارد و باید به صورت حرفه‌ای مورد مطالعه قرار گیرد تا به آن ورود پیدا کرد، ادامه داد: مقرر شده یک تابلوی جدید که می توان از آن به عنوان مراقبت های ویژه نام بردتا با مشخص شدن شرکت هایی که عدم شفافیت اطلاعات دارند، سهامداران و سرمایه گذاران براساس آگاهی نسبت به خرید و فروش سهام اقدام کنند.

وی ادامه داد: معاملات بلوکی به دلیل کد به کد شدن و تأثیر در شاخص کل در بازار اول انجام نمی شود و این معاملات به بازار دوم منتقل شده است. ضمن اینکه برای جلوگیری از تأثیر منفی برخی اقدامات شرکت های حقوقی، معاملات حقوقی ها به بازار دوم منتقل شده و در صورت انجام این کار برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

این مقام مسئول به دغدغه سهامداران در مورد صرف نقدینگی صندوق های سرمایه گذاری در بازارهایی خارج از بازار سرمایه، به مصوبه جدید سازمان بورس در این خصوص برای خرید سهام اشاره کرد و گفت: صندوق های سرمایه گذاری ملزم شده اند حداقل 5 درصد از منابع را به خرید سهام اختصاص دهند. این عدد مبلغی حدود 6 هزار میلیارد تومان می شود که می تواند اثر چشم گیری در رشد بازار سرمایه داشته باشد.

حسن قالیباف اصل در مورد توقف نمادها هم گفت: سازمان بورس بر اساس قانون و مقررات اقدام به توقف برخی نمادها یا بازگشایی  می کند. همچینین هیچ گاه مسئولین بازار اعلام نمی کنند قیمت سهام ارزان یا گران شده است. مصاحبه یک مسئول هم به معنای این نیست که سهامدار بدون مطالعه اقدام به خرید و فروش کند.

انتهای پیام