صدور حواله ارزی خارج از شبکه بانکی ممنوع شد

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از ایبِنا،احمد عراقچی مهم ترین موضوع در بازار ارز را جلوگیری از خروج سرمایه و تامین مالی قاچاق دانست و گفت: در حال حاضر تراز ارزی ایران بسیار مطلوب است و هیچ گونه مشکلی در تامین نیازها نداریم اما نباید شرایط به گونه ای باشد که منجر به خروج سرمایه شود.

وی با اشاره به اینکه در پی تصمیم اخیر ستاد اقتصادی دولت، تجارت از حالت بی نظمی خارج می شود،گفت: فرآیند واردات بدون ثبت سفارش براساس مصوبه هیات دولت، ممنوع اعلام شده و هرگونه واردات که نیاز به تخصیص ارز دارد با ثبت سفارش انجام می شود.ثبت سفارش کالاهای وارداتی الزاما با روش بانکی خواهد بود و این روش به شفافیت بیشتر در واردات منجر می شود.

این مقام مسئول ادامه داد: براساس ضوابط جدید تامین ارز برای واردات از دو طریق قابل انجام است که در وهله اول، بانک با بهره گیری از مراودات بانکی خود، ارز مورد نیاز را تامین می کند و در غیر این صورت، بانک می تواند از طریق صرافی های مجاز برای تامین ارز اقدام کند.از این پس، صدور حواله ارزی خارج از شبکه بانکی، ممنوع خواهد بود.

عراقچی درخصوص واردات بدون انتقال ارز نیز گفت: این موضوع طبق ضوابط قبل انجام خواهد شد و واردکنندگان باید اظهارنامه مالیاتی داشته باشند. صادرکنندگان می توانند ارز خود را از طریق سامانه نیما به سیستم بانکی یا صرافی های مجاز بفروشند و این ارز نیز به مصرف واردات مورد نیاز می رسد.طبق ضوابط جدید بانک ها ملزم به خرید اسکناس خرد افراد هستند و صرافی ها نمی توانند خرید و فروش اسکناس انجام دهند.

وی درباره سپرده پذیری ارزی نیز گفت: بانک مرکزی این تضمین را به تمام سپرده گذاران ارزی می دهد که با سود مقرر در سررسید به این افراد، همان اسکناس سپرده گذاری شده را بازپس دهد.افرادی که در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها را در اختیار دارند می توانند منابع خود را نزد بانک ها سپرده گذاری کنند.

انتهای پیام