عرضه محصولات در بورس کالا، شرط اول شفاف سازی اقتصاد

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از اقتصاد آنلاین، هر چند بورس کالای ایران در مقایسه با سایر بورس‌های کالایی بین‌المللی، بورسی نوپا به شمار می‌ رود اما از زمان تأسیس تاکنون به‌تدریج توانسته است جایگاه خود را در اقتصاد به دست آورده و منشأ خدمات بسیاری شود. از این رو و در پی مشخص شدن پتانسیل‌های متعدد بورس کالا همچون تنظیم بازار، تأمین مالی، جلوگیری از بروز رانت، ایجاد شفافیت و کشف و مرجعیت قیمتی، مسئولان اقتصادی و صنعتی به مرور حجم بهره گیری از ظرفیت های این بورس را افزایش دادند.

در همین ارتباط، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که بورس کالا از ورود واسطه‌های غیر ضروری به عرضه و تقاضای کالا جلوگیری می‌کند گفت: بورس یک ساختار نظام‌مند است و هر کسی که معاملات را از طریق بورس انجام دهد به معنای طرفداری آن فرد از یک سازوکار شفاف و قانونی است.

وی به شفافیت مالیاتی با عرضه محصولات در بورس کالا اشاره کرد و افزود: شفافیت های آماری در بورس کالا می تواند برای اصلاح و جلوگیری از فرار مالیاتی فعالان اقتصادی کمک کند، چرا که یکی از اهداف نه تنها بورس کالا بلکه سایر بورس ها ایجاد شفافیت اقتصادی و جلوگیری از فرارهای مالیاتی است. معضل اساسی اقتصاد نبود شفافیت است اما بازارهای مالی به این منظور به وجود آمدند تا شفافیت اقتصادی را به ارمغان آورند و تاکنون نیز موفق بودند.

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه اگر می خواهیم شاهد یک اقتصاد سالم باشیم باید مبادله محصولات در بورس انجام شود تا آمارها برای همگان شفاف باشد ادامه داد: عرضه محصولات در بورس کالا باعث شده تا سوء استفاده ها و رانت هایی که طی سال ها به عده ای خاص و واسطه می رسید، امروز به سود تولیدکننده و مصرف کننده منجر شود.

همچنین،محمد مهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص پتانسیل های موجود در بستر معاملاتی بورس کالا جهت جلوگیری از بروز رانت گفت: بورس کالا یکی از ابزارها برای رسیدن به شفافیت اقتصادی است و استفاده از این ابزار در دنیا تجربه شده و امروز نشان دهنده قدرت برخی اقتصاد های پیشرفته دنیا است.

وی افزود: در ایران نیز بیش از یک دهه از فعالیت بورس کالای ایران در زمینه عرضه محصولات مختلف می گذرد و این بورس با پشت سر گذاشتن موانع زیادی از جمله تبعات اقتصاد دولتی و قیمت گذاری های دستوری در سال های گذشته، توانسته توسعه قابل توجهی پیدا کند و حتی به بازوی دولت در تنظیم بازارها مبدل شود.بورس کالا یکی از ابزارها برای رسیدن به شفافیت اقتصادی است و استفاده از این ابزار در دنیا تجربه شده و امروز نشان دهنده قدرت برخی اقتصادهای پیشرفته دنیاست.

مفتح با تاکید بر شفافیت عرضه محصولات در بورس کالا گفت: مکانیسم حاکم بر معاملات بورس کالا در سال های گذشته باعث شده تا رانت هایی که پیش از این در زمینه تولید، عرضه و خرید محصولات منحصر به عده ای خاص بود، طبق روال گذشته رقم نخورد و امروز روند داد و ستد کالاها برای مسوولان شفاف شده است.

انتهای پیام