زمان عرضه اولیه پنجمین سهم جدید اعلام شد/ جزییات عرضه "زقیام" و مشخصات

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،روند ورود شرکت های جدید به بازار سهام بعد از وقفه چند ماهه از هفته های گذشته شدت گرفته و در پی عرضه اولیه 4 شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش، پتروشیمی غدیر ، کشاورزی و دامپروی بینالود و پتروشیمی پارس، نوبت پنجمین شرکت جدید هم تعیین شد.

به این ترتیب مقرر شده 10 درصد از سهام شرکت کشت و دام قیام اصفهان معادل 35 میلیون سهم در روز دوشنبه 25 تیر در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه اولیه شود.

در این واگذاری که از سوی کارگزاری بورس بهگزین انجام می شود ، محدوده قیمت هر سهم "زقیام" بین 2300 تا 2369 ریال بوده و هر فرد حقیقی و حقوقی قادر به خرید حداکثر 700 سهم خواهد بود. گسترش دامپروری و فردوس پارس با 51 درصد و بنیاد مستضعفان با 49 درصد سهم در ترکیب سهامداری این شرکت 35 میلیارد تومانی حضور دارند.

براساس بررسی های بورس پرس،  "زقیام" با 260 نیروی انسانی و وسعتی معادل 54 هکتار در سال 73 دراصفهان شروع به فعالیت کرد و در سال 80 به سهامی عام تبدیل شد همچنین دارای زمین پروژه ای در لرستان به مساحت 54.7 هکتار و اراضی مزرعه قلعه خواجه به وسعت 500 هکتارجهت تولید انواع محصولات کشاورزی و دامپروری است.

موضوع فعالیت این شرکت انجام کلیه امور مربوط به کشاورزی ،دامداری،پرورش طیور،زنبورعسل،ماهی و هر گونه حیوان دیگر به منظور استفاده از پشم،گوشت و شیربرمی گردد که البته رتبه اول فروش محصولات با 82 درصد به شیر،رتبه دوم با 10.3 درصد به گاو ماده و تلیسه  و رتبه سوم فروش با 4.7 درصد به گوساله نر است.

همچنین یکی از بزرگترین تولیدکننده های شیر ایران با تولید 200 تن در روز  و یکی از بزرگترین واحدهای توزیع کنننده تلیسه آبستن به تعداد 200 راس است. حدود کمتر از یک درصد از میزان تولید شیر کشور از سال 93 تا 95 در این شرکت تولید شده است.

از عوامل اصلی موثر بر نرخ گذاری مواد اولیه خریداری شده توسط شرکت می توان به نرخ گذاری تضمینی بعضی از محصولات مانند گندم و جو،اختصاص ارز مرجع یا مبادله ای،حجم واردات،نرخ های جهانی،سطح کشت داخلی،نقدینگی شرکت و نحوه خرید نقد یا اعتباری اشاره کرد.

خریداران محصولات شرکت مذکور کارخانجات کالبر،پگاه کاله،دایتی،میهن و ... هستند و با توجه به عملکرد شرکت تنها شرکت مشابه در بازار سرمایه،شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال که در بازار دوم معاملات بورس پذیرفته شده، است.

از برنامه های آتی شرکت توسعه و رسیدن به تولید 200 تن شیر روزانه و ایجاد بزرگترین مجموعه پرورش گاو شیری تا پایان سال 96،بررسی و مطالعات ایجاد واحد شماره 2 دامداری در استان لرستان به ظرفیت تولید 120 تن شیر روزانه با سرمایه گذاری 72 میلیارد تومانی و افزایش 50 میلیارد تومانی به فروش سالانه،برنامه ریزی جهت تامین مالی و احداث عملیات خاکی فاز اول گاوداری 6 هزار راسی دلفان لرستان،افزایش بهره وری و توسعه سیستم های مدیریتی گله و بهبود راندمان های تولیدی جهت افزایش تولید در واحد شیر و گوشت قیام اصفهان،انتقال مالکیت اسناد اراضی شرکت قلعه خواجه به شرکت قیام،وصول مطالبات 2.5 میلیارد تومانی از شرکت مانیزان و مذاکره و پیگیری قضایی وصول مطالبات بقیه بدهکاران را می توان نام برد.

انتهای پیام