کد خبر: ۱۶۸۹۲۹
۱۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۳/۲۱

اتحادیه اروپا خواستار همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی شد

اتحادیه اروپا خواستار همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی شد

تروئیکای اروپا با اعلام اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تنها از طریق همکاری کامل تهران می تواند مسئله پادمانی را از دستور کار شورای حکام خارج کند، خواستار ارائه اطلاعات مورد نیاز توسط ایران شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس به نقل از فارس، تروئیکای اروپا شامل فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه ای اعلام کرد: ایران باید کاملاً با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری و تمام اطلاعات و توضیحات مورد نیاز توسط دبیرخانه را بدون تأخیر بیشتر ارائه کند.

تنها از طریق همکاری کامل تهران، آژانس می‌تواند سئوالات برجسته پادمانی را حل و این مسئله را از دستور کار شورای حکام خارج کند.

بر اساس این گزارش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش جدید فصلی درباره اجرای توافق هسته‌ای ایران مدعی شده بود این گفت‌وگوها نتیجه‌بخش نبوده و ایران از ارائه توضیحات لازم درباره ذرات اورانیوم کشف‌شده در چند سایت خودداری کرده است. این گزارش، ۳۱ می (۱۰ خرداد ماه) در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفت.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمام تعهدات عمل کرد تا به اتحادیه اروپا که وعده داده بود آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کند، فرصت دهد برای تحقق این وعده تلاش کند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه اروپا به وعده‌ها عمل نکرده‌ در چند گام تعهدات برجامی را کاهش خواهد داد. پس از برداشتن ۵ گام کاهشی، سرانجام ۱۵ دی‌ماه ۹۸ اعلام کرد دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه مواجه نیست.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این بازرسان آژانس تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای تهران به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اسفندماه سال گذشته به توافقی برای ارائه دسترسی‌های داوطلبانه از سوی ایران به دو مکان مشخص شده و تسهیل فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس دست یافتند. این توافق هفته پیش به مدت یک ماه دیگر تا ۲۴ ژوئن ( 3تیر) تمدید شد

سال گذشته مجلس قانونی به تصویب رساند که دولت را ملزم می‌کند در صورت عدم رفع تحریم‌ها، بازرسی‌های آژانس اتمی در ایران را معلق کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ