برای نخستین بار از دوشنبه آینده رخ می دهد:
گشایش جدید بورس کالا برای انبار و نماد سنگ آهن دانه بندی یک شرکت
بورس کالا از گشایش انبار و نماد سنگ آهن دانه بندی یک شرکت با هدف معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی خبر داد که برای نخستین بار از دوشنبه آینده شروع می شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، مدیریت بازارهای مالی بورس کالا در اطلاعیه ای از فعال شدن انبار شرکت معادن سرمک فعال از دوشنبه ۲۰ تیر خبر داد و اعلام کرد: این انبار با نماد "سنگ۰۲۰۴۰۱" گشایش می یابد و آماده انجام معاملات می شود.

براساس این گزارش، معاملات گواهی سپرده سنگ آهن بصورت حراج تک قیمتی انجام می شود و برای این منظور، دوره پیش گشایش از ساعت ۱۲:۴۵ شروع و ساعت ۱۴خاتمه می یابد و راس ساعت ۱۴ حراج تک قیمتی برگزار می شود.

گواهی سپرده کالایی این نمادها دارای معاملات ثانویه نیست و پس از معامله، خریدار موظف است قبل از انقضای اعتیار گواهی سپرده کالایی، کالا را از انبار دریافت کند. معاملات تا اطلاع ثانوی در روزهای دوشنبه هر هفته انجام می شود و در صورت وجود تعطیلی رسمی، روز معاملاتی به اولین روز کاری بعد منتقل می شود.

محدوده نوسان قیمت مجاز ۵ درصد قیمت پایه اعلامی توسط عرضه کننده است. به ازای هر معامله گواهی سپرده کالایی علاوه بر وجه معامله مبلغ ۹ درصد ارزش معامله مالیات بر ارزش افزوده توسط خریدار پرداخت می شود. سنگ آهن ورودی به انبار فقط محصول تولیدی شرکت معادن سرمک بوده و صرفا توسط تولیدکننده قابل تحویل به انبار است. سنگ آهن تحویلی از انبار نیز بصورت فله خواهد بود و قیمت کشف شده در معاملات گواهی سپرده کالایی سنگ آهن معادل با قیمت سنگ آهن به علاوه هزینه بارگیری است.

حداکثر زمان نگهداری کالا تا ۳۱ تیر سال ۱۴۰۲ است و تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی و آخرین روز معاملاتی نماد ایجاد شده، ۲۶ تیر سال ۱۴۰۲ بوده و پس از آن معاملات نماد برای فرآیند تحویل و تسویه حساب با انبار متوقف خواهد شد. مقدار هر گواهی سپرده کالایی یک کیلوگرم سنگ آهن است و حداقل مقدار مجاز خرید و همینطور حداقل تغییر مقدار سفارش ۲۵ تن معادل ۲۵ هزار ورقه است. خریدار موظف است نسبت به ثبت نام در سامانه جامع تجارت اقدام کند و کالای خریداری شده صرفا برای مصرف داخلی است و مجوز صادرات ندارد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام