کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:
نقش سه عامل تثبیت شاخص بورس در کف کانال ۱.۴ میلیونی و احتمال صعود
کارشناس بازارسرمایه با اشاره به تثبیت شاخص در کف کانال ۱.۴ میلیون واحدی و متاثر از دو بازار رقیب و تنش‌های بین‌المللی، پیش بینی کرد بورس با ورود به مرحله اصلاحی، آماده صعود خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، حسن رضایی‌پور با انتشار مطلبی با عنوان "تمرکز بورس بر معاملات بازارهای رقیب" در دنیای اقتصاد اعلام کرد: بازار سهام از ابتدای آذر نتوانست روند صعودی را که به واسطه سیاست‌های دستوری آغاز کرده بود، ادامه دهد. درجا زدن شاخص‌ کل بورس در کف کانال ۴. ۱ میلیون‌ واحدی تحت‌ عنوان حمایت روانی، سبب فروکش‌ کردن تقاضا شد.

با توجه به اینکه نماگر مذکور نتوانست پایداری در ریل صعودی را حفظ کند، مجددا نگرانی‌هایی در مورد تداوم وضعیت موجود بوجود آمد. به‌طوری که بررسی عوامل اثرگذار بر بازارسهام نشان می‌دهد ثبات در وضعیت اکثر محرک‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌تواند دوباره منجر به بکاربستن استراتژی احتیاط از جانب سرمایه‌گذاران شود اما این روند تا کجا می‌تواند ادامه یابد؟

در هفته گذشته میانگین ارزش معاملات خرد بورس (سهام و حق‌تقدم) نیز نسبت به هفته قبل آن ۱۷‌ درصد کاهش داشت که از اصلاح قیمت‌ها در طول این هفته و در نتیجه کاهش نسبی تقاضا نسبت به هفته قبل حکایت می‌کند. بازگشت رکود نسبی به جریان معاملات سهام در حالی است که در آن‌سوی این بازار، دو بازار طلا و دلار رکوردشکنی جدیدی را در کارنامه ثبت کردند.

یکی از عوامل اثرگذار بر درجازدن شاخص‌کل بورس را می‌توان عملکرد این دو متغیر عنوان کرد. در هفته گذشته گرچه شاخص ارزی با کمترین نوسان مواجه بود اما فعالان بازار طلا شاهد رونق چشمگیری در این بازار بودند. به این‌ترتیب وضعیت دو بازار طلا و دلار تا حدود زیادی وضعیت بازار سهام در هفته‌جاری را به‌تصویر می‌کشد. با ایجاد تنش در روابط ایران و اروپا و تصویب دو قطعنامه سیاسی و حقوقی در آژانس و شورای حقوق‌ بشر علیه ایران قابل پیش‌بینی بود که روزنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مذاکرات هسته‌ای با بن‌بست مواجه شود.

این موضع طی دو سال‌ اخیر به‌شدت از سوی سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران حساسیت‌ برانگیز بود. با اوج‌گرفتن تنش‌های بین‌المللی بخشی از سرمایه‌گذاران بورسی طی دو هفته گذشته وارد بازار طلا شدند. تداوم مسیر افزایشی قیمت طلا، امکان ورود سرمایه‌ها به سمت این بازار را افزایش می‌دهد. در چنین شرایطی بازار سرمایه به دلیل ریسک‌پذیری بیشتر با اقبال کمتری مواجه خواهد شد.

آنچه در جریان داد و ستدهای این هفته حائز اهمیت است آنکه بازارهای رقیب (طلا و دلار) چه وضعیتی را می‌‌‌‌‌‌‌‌پیمایند. به‌نظر می‌رسد در روزهای آینده بیشترین تمرکز سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران به نوسان‌های بازارهای رقیب باشد اما این مهم دلیلی بر افزایش سرعت خروج سهامداران نیست. افزایش قیمت‌ها در بازارهای رقیب تا حدود زیادی سرمایه‌گذاران را امیدوار به روند صعودی قیمت سهام خواهد کرد.

در روزهای گذشته برخی گمانه‌زنی‌ها از دست‌رفتن کانال ۴. ۱‌ میلیون‌ واحدی حکایت می‌‌‌‌‌‌‌‌کرد در حالی که بعید به‌نظر می‌رسد با توجه به چشم‌انداز افزایشی انتظارات تورمی، بورس با اصلاح شدیدی مواجه شود. ضمن اینکه اصلاح قیمت سهام در ابتدای هفته گذشته تا حدودی منطقی به‌نظر می‌رسد.  با توجه به اینکه از هفته دوم آبان بازار سهام روند صعودی گرفت، قدم‌گذاشتن در مرحله اصلاحی، می‌تواند بورس را آماده ورود به مسیر افزایشی کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام