از سوی سازمان بورس:
دستورالعمل راه‌اندازی بازار توافقی در فرابورس تصویب شد/ شرایط و ضوابط
دستورالعمل راه اندازی بازار توافقی فرابورس از سوی سازمان بورس تصویب شد که کلیه اشخاص به جز برخی صندوق‌ ها امکان انجام معامله خواهند داشت.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، دستورالعمل بازار توافقی با پیشنهاد فرابورس و همکاری مستمر مدیریت‌های زیرمجموعه معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران طی جلسات متعدد در کمیته تدوین مقررات سازمان بورس جمع‌بندی و نهایی و در دو جلسه در هیات مدیره سازمان بررسی و تصویب شد. این مقررات در فرایند ابلاغ جهت اجرا قرار دارد و متعاقب ابلاغ دستورالعمل در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه به آدرس https://cmr.seo.ir نیز منتشر و بارگذاری خواهد شد.

بر اساس این گزارش، عمده هدف از ایجاد بازار توافقی، نظم‌ بخشی به شرکت‌های متعدد ثبت شده به‌ موجب حکم ماده ۳۶ قانون احکام دائمی است و با پیش‌بینی بازار توافقی با شرایط و کارکرد متفاوت تلاش می‌شود تا وضعیت این‌گونه شرکت‌ها سامان داده شود. سابقاً طی دو مرتبه تابلوی توافقی با کارکرد مشابه مقررات جدید بازار توافقی وجود داشت اما با مقررات فعلی بازار توافقی می توان عمر طولانی‌تری را برای آن ترسیم کرد و ثبات بیشتری با رویکرد توسعه‌ای متصور بود.

برای اینکه ناشری در بازار توافقی درج شود باید درخواست را از طریق یکی از کارگزاری‌های عضو فرابورس ارائه دهد و شرایطی از قبیل پرداخت کلیه مبلغ اسمی سهم، انتخاب حسابرس از میان مؤسسات حسابرسی معتمد سازمان، دارا بودن سهام عادی یا سهام ممتاز قابل نقل و انتقال در سامانه معاملات داشته باشد. کلیه اشخاص به جز برخی صندوق‌ها امکان انجام معامله را خواهند داشت.

از جمله ضوابط مدنظر در این مقررات اینکه در بازار توافقی ارسال سفارش صرفاً از طریق ایستگاه های نامک و معاملات بصورت عمده و بلوک خواهد بود. دامنه نوسان و حجم مبنا اعمال نشده و نمی‌توان از اعتبار استفاده کرد. همچنین شرایط درج و رویه اجرایی نقل و انتقال اوراق بهادار در این بازار، گشایش، توقف، تعلیق یا بازگشایی نماد معاملاتی از جمله عناوینی است که مقررات مربوط به آن در بازار توافقی فرابورس تنظیم شده و به تصویب رسیده است.

مقررات افشا نظیر توقف نماد قبل از برگزاری مجامع عمومی و جلسه هیات مدیره جهت تصمیم‌گیری درخصوص افزایش سرمایه در بازار توافقی نیز اعمال شده و بازگشایی نماد حداکثر دو روز کاری پس از افشا خواهد بود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام