با تصویب هیات وزیران:
سهام ۳ بانک و دو شرکت بورسی مشمول واگذاری به سهام عدالت شد + جزییات
واگذاری سهام ۳ بانک صادرات، ملت و تجارت به همراه کشتیرانی و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس به جا ماندگان سهام عدالت از سوی هیات وزیران، تصویب و ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، واگذاری سهام 3 بانک و دو شرکت بورسی به افراد فاقد سهام عدالت که توسط دو وزارتخانه  اقتصاد و تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد شده بود از سوی هیات وزیران تصویب و نهایی شد.

براساس این گزارش به این ترتیب مقرر شده 1.7 ، 4.1  و 3.1 درصد از سهام بانک های صادرات، ملت و تجارت به همراه 3 و 6.7 درصد از سهام کشتیرانی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس مشمول سهام عدالت و واگذاری به افراد فاقد سهام عدالت تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و سه دهک اول ایثارگران شود.

طبق استناد اصل 138 قانون اساسی و در اجرای بخش پایانی بند الف تبصره دو ماده واحده قانون بودجه سال جاری تصویب شد:

1- وزارت اقتصاد (سازمان خصوصی سازی) مکلف است در مرحله اول از محل باقیمانده سهام متعلق به دولت در بنگاه های قابل واگذاری به شرح جدول زیر نسبت به واگذاری مستقیم سهام به افراد فاقد سهام عدالت تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و سه دهک اول ایثارگران اقدام کند:2- افراد مشمول موضوع بند یک این تصویبنامه توسط نهادهای ذیربط شناسایی و معرفی خواهند شد. احراز عدم تخصیص سهام عدالت به آنان (در مقطع واگذاری سال 1385) بر عهده سازمان خصوصی سازی خواهد بود.

3- مبلغ سهام مورد واگذاری به هر یک از مشمولین معادل حداکثر ده میلیون تومان و با اعمال 50 درصد تخفیف به صورت اقساط سالانه و به مدت 10 سال  است .

4- سازمان خصوصی سازی مکلف است از طریق سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به انتقال سهام به کد سهامداران هر یک از مشمولین موضوع بند دو این تصویبنامه اقدام کند.

5- شرکت های موضوع بند یک این تصویبنامه موظفند در طول مدت قرارداد و به منظور تأدیه اقساط، سود سهام واگذارشده را به حساب سازمان خصوصی سازی نزد خزانه داری کل واریز کنند. همچنین اعمال سایر حقوق مالانه توسط سهامداران بر اساس اطلاعات ارسالی آنان از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار به شرکت های سرمایه پذیر صورت خاهد گرفت.

6- سهام واگذار شده تا پایان مدت اقساط در وثیقه سازمان خصوصی سازی قرار خواهد گرفت و آزادسازی سهام موصوف پس از تسویه کامل اقساط و به صورت مرحله ای (طی سه سال به نسبت مساوی) انجام خواهد شد. همچنین سهامداران می توانند پس از پایان سال پنجم نسبت به تسویه پیش از موعد  و آزادسازی سهام اقدام کنند.

7- در صورت عدم تسویه بهای سهام واگذار شده در پایان مدت اقساط، هر یک از سهامداران موظفند باقیمانده بهای سهام را ظرف شش ماه پس از پایان مهلت مقرر، نقداً به حساب دولت واریز کنند. در غیر این صورت سازمان خصوصی سازی مجاز است پس از پایان مهلت فوق به میزان سهام تسویه شده، سهام در وثیقه را به ترتیب مقرر در بند 6 این تصویبنامه آزاد و مابقی را به مالکیت دولت برگرداند.

8- شورای عالی بورس و اوراق بهادار مکلف است در اجرای این تصویبنامه نسبت به تدوین و اصلاح مقررات مورد نیاز در ارکان بازار سرمایه از جمله سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام کند.

9- قیمت سهام موضوع بند یک این تصویبنامه توسط هیئت واگذاری و بر مبنای میانگین قیمت پایانی سهام هر شرکت از اولین روز کاری سال جاری منتهی به تاریخ ابلاغ این تصویبنامه/ منتهی به تاریخ جلسه هیئت واگذاری تعیین خواهد شد. در صورت عدم کفاف سهام برای واگذاری تا سقف ریالی تعیین شده برای هر فرد، سازمان خصوصی سازی مکلف است نسبت به تأمین کسری سهام از محل باقی مانده سهام دولت در شرکت های موضوع بند یک این تصویبنامه اقدام کند.

تبصره- در صورت تصویب افزایش سرمایه در فاصله زمانی تاریخ این جلسه تا زمان انتقال سهام، متناسب با آن قیمت و تعداد سهام مبنای تخصیص به مشمولین، تعدیل خواهد شد.

10- واگذاری سهام موضوع این تصویبنامه به موجب قرارداد الکترونیکی منعقده فیمابین سازمان خصوصی سازی و فرد مشمول خواهد بود.

11- نقل و انتقال سهام موضوع این تصویبنامه خارج از ساعت معاملات و خارج از اتاق پایاپای، انجام خواهد گرفت. کلیه کارمزد هزینه های نقل و انتقال و توثیق سهام موضوع این تصویبنامه بر عهده انتقال دهند بوده و نقل و انتقال این سهام از پرداخت مالیات معاف است.

12- سایر ضوابط اجرایی این واگذاری توسط وزارت اقتصاد و در چارچوب این تصویبنامه تهیه و ابلاغ خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام