دبیرکل انجمن صنعت پتروشیمی مطرح کرد:
چند پیشنهاد برای تعیین نرخ گاز خوراک پتروشیمی ها و مشکل متانول سازان
دبیرکل انجمن صنعت پتروشیمی با اشاره به مشکل متانول سازها درباره قیمت فروش محصول و تمام شده چند راهکار برای تعیین قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها پیشنهاد داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، احمد مهدوی ابهری درخصوص رایزنی‌ها برای قیمت خوراک پتروشیمی‌ها در سال جاری به مهر گفت: تلاش می شود قیمت گاز پتروشیمی‌ها نه تنها افزایش پیدا نکند بلکه به قیمت منطقی نیز برسد. زیرا در شرایط فعلی قانون اجرا نمی‌شود.

وی افزود: سقف قیمتی ۵ هزار تومان در حالی که همین قیمت در آمریکا ۲۲ سنت است. پتروشیمی‌های متانولی دچار مشکل هستند. زیرا قیمت فروش محصول کمتر از قیمت تمام شده است. بطور مثال در کشور چین که عمده فروش ایران به این کشور انجام می‌شود قیمت متانول، نرخ تمام شده محصول را جبران نمی‌کند.

این فعال صنعت پتروشیمی ادامه داد: شرایط فعلی کمی متفاوت از قبل و قیمت متانول به دلیل شرایط خاص جنگ اوکراین و روسیه رقم زده شده است. پیشنهاد می شود بصورت مقطعی از قیمت فروش محصول، قیمت خوراک محاسبه شود. بحث پلکانی هم با وزارت نفت مطرح شده که اگر سرمایه گذاری نباشد می‌تواند پتروشیمی‌های متانولی را نجات دهد.

به گفته مهدوی ابهری ، راهکار جدیدی پیشنهاد شده که قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها براساس هاب اروپا تعیین نشود و ۷۵ درصد میانگین مصرف داخل به علاوه صادرات و واردات و ۲۵ درصد هاب آمریکا باشد و هاب اروپا حذف شود زیرا اروپا تولید کننده انرژی نیست.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام