سه تحلیلگر بازار سرمایه اعلام کردند:
دلایل رشد دیروز شاخص‌ بورس و دو پیش بینی متفاوت از آخرین ماه سال
سه تحلیلگر بازار سرمایه با اعلام محرک های موثر در رشد دیروز شاخص‌، دو روند متفاوت برای معاملات اسفند پیش بینی کردند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سه تحلیلگر بازار سرمایه با اعلام محرک های اثر گذار بر سبز پوشی دیروز دو شاخص‌ کل و هم‌وزن در گفت و کو با دنیای اقتصاد، دو روند متفاوت برای معاملات اسفند پیش بینی کردند.

ابراهیم سماوی: در ماه اخیر روند کلی شاخص‌ بورس منفی و متاثر از تصمیمات و محاسبات اشتباه دولت بود. به‌نوعی دولت بازار سرمایه را در اولویت بعدی ارز قرار داد و به‌منظور جلوگیری از افزایش نرخ ارز اوراقی منتشر کرد که به بدنه بورس ضربه زد. در روزهای گذشته تعداد نمادهای منفی بیشتر از نمادهای مثبت بود اما دیروز تقریبا 70‌ درصد از سهام سبزپوش بودند.

هرچند که عموم سهام در محدوده صفر تا مثبت یک معامله شدند اما این تغییری نسبت به روزهای گذشته بود. از طرفی همچنان خروج پول حقیقی وجود دارد. یکی از دلایل سبز پوشی دیروز دو شاخص‌ کل و هم‌وزن، قرار گرفتن سهام در محدوده قیمتی بسیار جذاب است. علاوه‌ بر این برخی محرک‌ها مانند برخی اخبار نیز در این وضعیت بی‌تاثیر نبودند.

با توجه به اینکه ارزش معاملات در سطح حداقلی قرار گرفته، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس از لغو عرضه‌های اولیه و ارسال سفارش فروش توسط بازارگردان‌ها تا اطلاع ثانوی خبر داد. محرک بعدی بازگشایی نماد "خودرو" به عنوان لیدر بازار بود. به‌طور کلی در اسفند انتظار می‌رود با توجه به تقاضای ارز مسافرتی بازارهای رقیب کمی رشد کنند و به لطف این رشد و به شرط ادامه‌دار‌شدن سیاست‌های اخیر سازمان بورس، بازار سرمایه روند مثبت ملایمی داشته‌ باشد.

علی حیدری: روند صعودی نزدیک است. هرچند همچنان ریسک اقتصاد کلان و نرخ بهره پیش‌روی بورس است اما به‌نظر می‌رسد به نرخ بهره 30‌ درصدی مانند سایر متغیرهای اقتصادی عادت کند. چند مورد برای اقتصاد مهم است یکی از آنها رشد اقتصادی و دیگری تورم است. بورس به اخبار منفی عادت کرده اما نرخ بهره هنوز این بازار را آزار می‌دهد.

این موضوع باعث می‌شود پول بزرگ به‌صورت هوشمند به سمت بانک جذب شود اما اوراق 30‌درصدی ادامه‌دار نیست و بازار به آن عادت خواهد کرد. شرایط در اسفند ماه تغییر خواهد کرد و بسیار بهتر خواهد شد. لغو عرضه‌های اولیه تا اطلاع ثانوی جان‌گرفتن بازار برای رشد را تایید می‌کند. معمولا خبرهایی از این دست زمانی منتشر می‌شود که قرار است رشدی پیش‌رو باشد.

با اتمام انتشار اوراق با نرخ 30‌ درصدی مصوبات لغو الزام فروش توسط بازارگردانان و عرضه‌های اولیه، بورس را برای رالی آماده می‌کند. علاوه‌ بر این گزارش‌ های مناسبی توسط شرکت‌های بورسی منتشر شده و P/E‌ ها در نقاط مطلوب قرار گرفته‌اند. پیش‌بینی می‌شود روند بورس در اسفند ماه با خودرو و قطعات برگردد اما رالی اصلی در سال‌ جدید است.

محمد خبری‌زاد: بازار سرمایه همچنان در کما است و اتفاق خاصی برای خوشبین‌ شدن رخ نداده است. هفته گذشته بعد از مصوبه نفتی و بعد از آن نرخ گواهی 30‌ درصدی به کمای کامل رفت و اکنون کاملا در اغما به‌سر می‌برد. همچنان خروج پول حقیقی مشاهده می شود. صندوق‌های حمایتی در برخی سهام بزرگ سفارش‌های حمایتی داشتند اما خریدار و تقاضای قابل‌توجهی نبود.

با توجه به نرخ 30‌ درصدی سود سپرده‌ها و اطلاعیه‌ای که بانک‌مرکزی درخصوص ادامه‌دار‌بودن آن داد و اینکه تمام ابزارها بر علیه بازار سرمایه است، بورس حالت رخوت دارد و احتمال نمی‌رود این هفته شاهد تغییر خاصی باشد. هیچ‌چیز تغییر نکرده و حل نشده‌ است نه نرخ‌ها کاهش پیدا کرده و نه مصوباتی که به ضرر بوده، اصلاح شده‌ است. این هفته رخوت‌بار و با معاملات کند طی خواهد شد و مثبت و منفی‌های کمرنگی را شاهد خواهیم بود. فعلا شاهد تغییر روند نخواهیم بود، مگر اتفاق خاصی بیفتد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام