کارشناس بانکی اعلام کرد:
مزایا و معایب محدودیت زمان انتشار گواهی سپرده‌‌ ۳۰ درصدی + دو پیشنهاد
کارشناس بانکی با اشاره به مزایا و معایب تعیین محدودیت زمان انتشار گواهی سپرده‌‌ با نرخ سود ۳۰ درصدی برای اقتصاد و بانک ها دو پیشنهاد ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، علی موسوی با بیان اینکه با اجرای طرح فروش گواهی سپرده‌‌ها همه اقشار با هر میزان سرمایه می‌توانند سود ۳۰ درصدی دریافت کنند به دنیای اقتصاد، اعلام کرد: با وجود اینکه هدف از اجرای این طرح جذب نقدینگی و جلوگیری از افزایش تقاضای طلا و ارز است اما می‌تواند عدالت اقتصادی را برقرار کند.

نرخ پرداخت سود بانکی بر اساس نوع سپرده‌‌ها مشخص بوده ولی همواره برخی بانک‌ها به سپرده‌‌های کلان سود بیشتری پرداخت می‌کنند و مشتریان خرد با مانده سپرده‌‌های اندک همیشه سود مصوب قانونی را دریافت کرده‌‌اند و سرمایه‌‌داران از برخی بانک‌ها سود بیشتری اخذ می‌کنند. بنابراین طرح فروش گواهی سپرده عدالت بیشتری را برقرار می کند و حتی در آینده از طریق ایجاد سقف مبلغ گواهی سپرده می‌توان سرمایه‌‌های خرد را در بانک و سرمایه‌‌های کلان به سمت تولید هدایت کرد.

در شرایط فعلی با توجه به نیاز سرمایه‌گذاری در بخش‌‌های تولیدی، سرمایه‌‌های کلان بیشتر به سمت بانک‌ها هدایت می‌‌شوند و از سودهای نامتعارف بدون ریسک بانکی برخوردار بوده در مقابل، سرمایه‌‌های اندک و خرد به‌‌ دلیل عدم‌ دریافت سود مناسب به سمت سرمایه‌گذاری میل پیدا می‌کنند و به علت کمبود سرمایه با ورشکستگی روبرو خواهند شد.

از سوی دیگر به علت خروج سرمایه از طریق انتقال حساب‌‌های شرکت‌های فعال اقتصادی دولتی به بانک مرکزی، رقابت بین بانک‌ها برای جذب سپرده‌‌ها شدت یافته و برخی بانک‌ها برای جلوگیری از منفی شدن حساب در نزد بانک مرکزی و پرداخت جریمه ۳۴ درصدی، با پرداخت سودهای نامتعارف اقدام به جذب سرمایه می‌کنند. آنها با این اقدام علاوه بر نپرداختن جریمه ۳۴ درصدی از سایر اقدامات تنبیهی بانک مرکزی مانند بسته شدن سیستم ساتنا، چکاوک و... نیز در امان بوده و از خدشه‌دار شدن برند بانک محافظت می‌کنند.

یکی از دلایل کم اثر بودن نرخ سودهای مصوب بانکی تا کنون، عدم‌ رعایت آن از طرف برخی بانک‌ها است. مدیران ارشد این دسته از بانک‌ها التزامی ‌‌به اجرای قوانین در حوزه تعیین نرخ سود سپرده نداشته و قوانین موجود در برخورد با متخلفان ناکافی است. تا کنون هیچ یک از مدیران متخلف بانکی به علت پرداخت سود مازاد از نرخ شورای پول و اعتبار محاکمه نشده و تسهیلات/وام فروشی موضوع اصلی پرونده‌‌های قضایی مدیران متخلف بانکی است.

افزایش سپرده‌‌های بلندمدت منجر به تقویت بانک‌ها و کاهش تورم می‌شود البته به شرط اینکه همه بانک‌ها نرخ شکست را رعایت کنند. معمولا بانک‌هایی که سود مازاد یا ترجیحی پرداخت می‌کنند با عنوان سپرده‌‌های بلندمدت اقدام به افتتاح حساب کرده و هنگام برداشت مشتری در کوتاه‌مدت بدون کسر مازاد سود دریافتی همه مبلغ را پرداخت می‌کنند.

متاسفانه پیش‌بینی می‌شود برخی بانک‌ها مجددا برای جذب سپرده نرخ شکست را رعایت نکنند و به مشتریان وعده پرداخت سود ۳۰‌ درصد با ماندگاری ۳ ماهه یا حتی یک ماهه  بدهند اگر چه سرفصل گواهی سپرده‌‌ها از سرفصل بانک مرکزی است اما متخلفان از سرفصل‌‌های داخلی دست به جبران خواهند زد و معمولا با ایجاد سامانه‌‌های نرم‌‌افزاری موازی این اقدامات را انجام می‌دهند.

زمان محدود خرید گواهی سپرده می‌تواند سبب افزایش قیمت تمام شده بانک‌ها شود. چرا که تجارب بانکی نشان می‌دهد هنگام افزایش نرخ سود سپرده ابتدا سپرده‌‌های فعلی بانک‌ها تبدیل به سپرده‌‌هایی با هزینه بالاتر می‌شود و معمولا بعد از یک ماه منابع جدید وارد می‌شود. به عبارت دیگر در ابتدا قیمت تمام شده پول افزایش می‌‌یابد، بدون افزایش قدرت وام‌‌دهی بانک‌ها و در گام بعدی با افزایش نقدینگی یا سپرده‌‌های جدید واقعی (نه اسمی)، بانک‌ها در ازای وعده پرداخت تسهیلات، چندبرابر مانده حساب‌‌های ارزان‌قیمت، اقدام به جذب منابع ارزان‌قیمت بنگاه‌‌های اقتصادی و شرکت‌های فعال در حوزه‌‌های مختلف کسب و کار کرده و قیمت تمام‌شده را کاهش داده و با اعطای تسهیلات سود کسب می‌کنند.

اگر مهلت افتتاح حساب گواهی سپرده کمتر از یک ماه باشد منابع جدیدی وارد بانک‌های قانون‌مدار نخواهد شد و سبب افزایش قیمت تمام شده پول و کاهش سود و در مواردی افزایش زیان آنها خواهد شد اما عایدی آن همچنان برای اقتصاد مثبت است. زیرا باعث جلوگیری از خروج منابع فعلی بانک‌ها به سمت بازارهای طلا و ارز خواهد شد و سود مناسب منطبق با شرایط اقتصادی به مردم پرداخت خواهد شد.

پیشنهاد می‌شود در آینده زمان سپرده‌‌گذاری افزایش و جهت پرداخت سود، شرایط خاصی در نظر گرفته شود. مانند قانون جلوگیری از افتتاح حساب‌‌های مختلف در یک بانک که مشتری/فرد از هر نوع حساب (جاری، پس‌‌انداز و کوتاه‌‌مدت) باید در یک بانک فقط یک حساب داشته باشد در گواهی سپرده‌‌ها نیز حالتی طراحی شود تا هر مشتری منحصر به فرد بتواند مبلغ مشخصی سود بالا دریافت کند و مازاد سپرده را در حساب‌‌هایی با سود کمتر سپرده‌‌گذاری کند.

این موجب می‌شود تا سرمایه‌‌های خرد به سمت بانک‌ها و سرمایه‌‌های کلان به سمت سرمایه‌گذاری در بخش‌‌های تولیدی و کسب و کار هدایت شود. همچنین عدالت توزیع منابع بین بانک‌های برقرار و از تمرکز منابع سپرده‌‌گذاران در چند بانک خاص جلوگیری می‌‌شود. پیشنهاد می‌شود بانک‌هایی که تسهیلات بیشتری در بخش تولید پرداخت می‌کنند، اجازه داشته باشند سقف مانده‌‌های بالاتری گواهی سپرده صادر کنند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام