آخرین تحولات بازارجهانی کامودیتی‌ها با نوسان طلا، افزایش نفت و کاهش فلزات
بازار جهانی کامودیتی ها در هفته گذشته میلادی با نوسان مثبت و منفی طلا، افزایش نفت و کاهش قیمت فلزات همراه شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، وضعیت بازارهای جهانی از جمله قیمت طلا و نفت، شاخص دلار، روند فلزات پایه و ... از سوی کارگزاری بانک ملت اعلام شد.

براساس این گزارش، بازار طلا در هفته اخیر، تحت تأثیر انتشار داده‌های CPI آمریکا تا 1،990 دلار افت کرد اما پس از آن در انتهای هفته مجددا به کانال 2 هزار دلاری برگشت و با انتشار داده‌های PPI آمریکا، معاملات هفتگی را با 2،013 دلار به پایان رساند.

قیمت نفت برنت نیز تحت تأثیر چشم‌انداز مبهم و افزایش تنش‌ها در خاورمیانه و تلاش‌های اوپک‌ پلاس در کاهش عرضه برای دومین هفته متوالی در ارقام بیش از 80 دلار باقی ماند و در پایان هفته به 83 دلار رسید. در این میان نفت وست تگزاس اینترمدیت به 78 دلار بر بشکه رسید.

قیمت متانول در آمریکا و اروپا هم با رشد همراه بود اما در بازار آسیا با توجه به تعطیلات سال نو چینی، قیمت‌ها متعادل باقی ماند. به اعتقاد فعالان بازار، متانول‌سازها در ایران، تحت تأثیر انفجارهای 14 فوریه لوله‌ها گاز قرار نگرفتند. این پتروشیمی‌ها که از ابتدای سال 2024 میلادی تعطیل شده بودند همچنان به‌ دلیل کمبود گاز طبیعی تعطیل هستند و یا به صورت محدودی فعالیت می‌کنند.

قیمت اوره گرانول خاورمیانه در محدوده 375 تا 385 قرار داشت و اوره فوب ایران نیز 350 تا 352 دلار بر تن قیمت خورد. پتروشیمی خراسان، پس از انفجار شبکه گاز ایران، تولید را متوقف کرده و پس از راه‌اندازی واحد تولید 495 هزارتنی در بجنورد در 13 فوریه مجبور شد 14 فوریه این واحد را مجددا تعطیل کند.

در بازار فلزات پایه، قیمت آلومینیوم با 10 دلار افت مواجه شد و به 2،224 دلار بر تن در پایین‌ترین سطح قیمت یک ماه اخیر رسید. در شرایطی که از مدت ها پیش اخبار منفی از اقتصاد چین بر بازار فلزات پایه فشار وارد کرده و رشد شاخص دلار نیز در این عملکرد منفی موثر بود.

قیمت مس نیز افت گذشته را جبران کرد و با رشد در دو روز پایانی هفته به 8،478 دلار بر تن رسید. قیمت روی نیز با رشد همراه بود و در پایان هفته به 2،387 دلار بر تن رسید.

در بازار واردات سنگ آهن چین، قیمت به دلیل تعطیلات چین در ثبات بود و ۱۲۹.۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. با توجه به آن که هفته های پابانی سرمای زمستان، انتظار می‌رود فعالیت بازار سنگ آهن وارداتی در چین پس از تعطیلات به تدریج بهبود یابد.

جهت اطلاعات بیشتر و دریافت فایل به tacodal.ir مراجعه شود.

انتهای پیام