اوضاع بورس بدتر از این نخواهد شد و حداکثر ۱۵ درصد دیگر افت خواهد کرد!
کارشناس بازار سرمایه با اعلام دلایل تداوم رکورد طولانی بورس، پیش بینی کرد شرایط بازار بدتر از این نخواهد شد و حداکثر افت روزهای آینده بین ۱۰ تا ۱۵ باشد!

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، زهرا پورزادی درباره آخرین وضعیت بازار سهام که به دلیل دو سه تصمیم مسئولان سازمان بورس، کمتر از گذشته بدتر شده و شاخص در 2.070 میلیون حمایت شده به دنیای اقتصاد، اعلام کرد: با توجه به کاهش عرضه و افزایش تقاضا در بازار سهام طی دو روز اخیر، انتظاراتی مبنی بر اتمام اصلاح کلیت بازار سرمایه در بین فعالان بازار به وجود آمده است.

سود و دارایی شرکت‌های بورسی همواره با افزایش نرخ ارز دستخوش تعدیل مثبت هستند اما گاهی در بازه زمانی کوتاه‌مدت همگام با رشد نرخ ارز و با وجود افزایش ارزندگی سهام، ارزش سهام شرکت‌های بورسی افزایش نمی‌یابد که عمدتا ناشی از افزایش ریسک‌ها است. این ریسک‌ها گاهی در تصویب ناگهانی دستورالعمل‌های نظارتی مانند دستورالعمل قیمت‌گذاری نرخ فرآورده‌های نفتی، نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی‌ یا در اثر تغییرات سایر پارامترها مانند تغییر نرخ بهره سپرده بانکی و رشد نرخ سود بدون ریسک (میانگین نرخ سود اخزا) دیده می‌شود.

با وجود رشد نرخ ارز در دو ماه اخیر، بازار سهام نتوانسته با چنین رشدی همسو و هم‌جهت باشد که اصلی‌ترین علت آن انتشار ابلاغیه تغییر قیمت‌گذاری نرخ فرآورده نفتی و افزایش نرخ سود بدون ریسک و اتخاذ سیاست انقباضی پولی توسط بانک مرکزی از طریق انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی است‌.

انتشار ابلاغیه تغییر قیمت‌گذاری نرخ فرآورده نفتی، کاهش سود شرکت‌های پالایشی بورسی را باعث شده و افزایش نرخ سود بدون ریسک موجب شده جذابیت P/E آینده‌نگر بازار در اثر افزایش نرخ بهره کاهش یابد و افت تقاضا در بازار و افت شاخص کل رخ دهد. ارزش دلاری بازار سرمایه هم با قیمت دلار آزاد به ۱۴۵میلیارد دلار رسیده که ۷ درصد پایین‌تر از آبان سال گذشته و ۱۲درصد بالاتر از کمترین میزان آن در سال گذشته (۶ اسفند قبل با ۱۳۰میلیارد دلار) است.

بنابراین از دید ارزش دلاری انتظار می‌رود که بازار سرمایه افت قابل‌توجهی نداشته باشد و بین ۱۲۵ الی ۱۳۰میلیارد دلاری محدوده برگشت پرقدرت بازار سرمایه در نظر گرفته ود. از طرفی نسبت P/E گذشته‌نگر بازار در محدوده کمتر از ۷ مرتبه بوده و این نسبت در سالیان گذشته عدد پایینی بود. بنابراین انتظار می‌رود با توجه به پایین بودن این نسبت، افت قابل‌توجه در کلیت بازار به وقوع نپیوندد.

با وجود این موارد و علی‌رغم ارزنده بودن بازار نمی‌توان به طور دقیق تخمین زد که کف شاخص و زمان اتمام اصلاح بازار کجا خواهد بود اما می‌توان با درصد احتمال خطای کمی تخمین زد که افت بیشتر از ۱۵ درصدی در کلیت بازار دور از انتظار است و پایین‌ترین محدوده‌ متصور شرایط فعلی، حداکثر ۱۰ تا ۱۵درصد کمتر از محدوده‌های فعلی باشد.

انتهای پیام