در ۱۱ ماه سال همراه با تغییرات جالب رخ داد:
بازدهی ۵.۷ درصدی بورس پر ریسک در برابر رقیب بدون ریسک بانکی با ۲۲ درصد!!!
عملکرد ۱۱ ماه بازارهای سرمایه گذاری با تغییرات جالبی همراه شده و سود سپرده بانکی کم ریسک با ۲۲ درصد بهترین بازدهی را ثبت کرد اما بازدهی بورس پر از ریسک تنها ۵.۷ درصد شد!!!

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بازارهای سرمایه گذاری ایران در حالی متنوع و شامل رویه های سنتی مانند ملک و طلا، خودرو، دلار و سپرده بدون ریسک بانکی و بازارهای جدیدتر مانند سهام و رمزارزها بوده که طبق بررسی دنیای اقتصاد در ۱۱ ماه سال جاری با تغییرات جالبی همراه شده اند و از معدود دفعات، سود سپرده بانکی، بیشترین بازدهی را در میان بازارهای پرریسک و کم ریسک ثبت کرد!

بر اساس این گزارش، بازدهی سود سپرده بانکی از دلار، سکه طلا و حتی بورس پر از ریسک بالاتر بود. آن هم بدون در نظر گرفتن نرخ سود ۳۰ درصدی اوراق گواهی سپرده خاص! این در حالی است که سرمایه گذاران بازارهای سهام دنیا به دلیل پذیرش ریسک بیشتر از سایر بازارها، خواهان بازدهی بیشتر هستند اما این رویه در ایران به چندین و چند دلیل، معنا و مفهوم و پایه ایی عملی و علمی ندارد و سهامداران گاهی در برابر کسب بازدهی میانگین 110 درصدی باید با زیان بیش از 50 تا 70 درصدی آن هم چند ساله، مدارا کنند!   

نکته قابل توجه دیگر این است که در این مدت، بازدهی ربع‌ سکه از محدوده منفی خارج شد و به ۲.۹ درصد رسید.

در بازه ماهانه بهمن، بازار دلار و سکه از شرایط بی‌تحرکی خارج شدند و بیشترین بازدهی را ثبت کردند اما در بازه بلندمدت هنوز شرایط به نفع بازار سپرده است. کم‌ ریسک بودن ورود به بازار پول نسبت به دلار و طلا نیز باعث شده این گزینه با استقبال بالاتری روبرو شود.

با بورس در ماه اخیر بدترین عملکرد را در میان بازارها داشت و بازدهی منفی ۴.۴درصدی را ثبت کرد. هرچند برخی معتقدند احتمال آغاز یک مسیر صعودی وجود دارد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام