نظر دو کارشناس درباره ممنوعیت سفارش فروش بازارگردان‌ها و تفاوت ها
دو کارشناس بازارسرمایه تصمیم مسئولان سازمان بورس مبنی بر ممنوعیت ارسال سفارش فروش بازارگردان‌ها را نقد کردند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، پیام الیاس کردی درباره تصمیم اخیر مسئولان سازمان بورس مبنی بر ممنوعیت ارسال انجام معامله فروش در بازار سهام برای بازارگردان‌ها که با هدف کمک به بهبود بحرانی بورس، گرفته شده به دنیای اقتصاد، اعلام کرد: بازارگردانی در شرایط فعلی فرسنگ‌ها با انتظارات، فاصله دارد. در مقطع فعلی که بازار شرایط مطلوبی ندارد باید نسبت به حذف یا عدم حذف بازارگردانی در بازار تصمیم مشخصی گرفته شود.

تفاوت بازارگردانی در ایران با سایر نقاط جهان را باید در دستوری بودن، محدودیت دامنه نوسان و عدم اختصاص بازارگردانی به چند گروه در بازار سرمایه داخلی جست‌ و جو کرد. کم‌ رمقی این روزهای بازار را نباید به معنای افزایش موج فروشنده‌ها تلقی کرد.

بازار سهام از کمبود خریدار و سرمایه‌گذار به دلیل بالا بودن نرخ بهره و سیاست‌های ناخوشایند لطمه دید. بنابراین زیر سایه متغیرهای زیادی قرار گرفته است. از این رو در صورتی مخابره متغیرها و اخبار مثبت، روند خسته‌کننده و کم‌ رمق بازار می‌تواند تغییر کند و روزهای درخشانی در انتظار سرمایه‌گذاران باشد.

آراد پورکار هم اعلام کرد: بازارگردانی برای حفظ نقدشوندگی سهام ایجاد شده که با توجه به دستورالعمل‌هایی مشخص در بازار فعالیت دارد. بازارگردانی در بورس ایران به لحاظ عملکرد با سایر بازارهای جهانی کمی متفاوت است و عمده فعالیت بازارگردان‌ها در ایران به تعادل در نقدشوندگی سهام مربوط است.

برخی بازارگردان‌ها با توجه به عمق کم بازار بدون توجه به دستورالعمل‌های مطرح‌شده به فروش برخی سهام اقدام می‌کنند که می‌تواند روند این سهام را تحت‌ تاثیر قرار دهد. نکته این است که عملکرد منفی برخی بازارگردان‌ها باعث شده نسبت به عملکرد همه بازارگردان‌ها نگاهی منفی شکل گیرد که چندان مناسب نیست. از این رو این اقدام را نمی‌توان محرک چندانی برای رشد بازار قلمداد کرد.

با این اوصاف به نظر می‌رسد در دوازدهمین ماه سال، شرایط خاصی در بازار ایجاد نشود.

انتهای پیام