مدیر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی:
فقط ۱۴ سال تا پایان ذخیره سنگ آهن باقی است / آخرین ذخایر چند محصول معدنی
مدیر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با اعلام استخراج بیش از ۱۱۲ میلیون تن سنگ آهن، اعلام کرد: در صورت ادامه همین روند فقط ۱۴ سال تا پایان این ماده معدنی باقی مانده است.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا جدیدی در گردهمایی علوم زمین،گفت: تا دو سال قبل بیش از ۱۱۲ میلیون تن سنگ آهن استخراج و مصرف شده که در صورت ادامه همین روند فقط ۱۴ سال تا پایان این ماده معدنی باقی مانده است. دخایر سنگ آهن هم ۳۸۷۹ میلیون تن ، کانسنگ طلا ۱۶۰ میلیون تن ، سرب و روی به همراه ذخیره معدن مهدی‌آباد ۲۱۴ میلیون تن ، کانسنگ مسو ۷۲۸۹ میلیون تن و بوکسیت ۲۲ میلیون تن ذخایر کل ایران را شامل می شوند.

ایران با برخورداری از یک درصد جمعیت جهان دارای ۷ درصد ذخایر معدنی بوده و دارای منابع عظیم زیرزمینی، موقعیت استثنایی جغرافیایی میان شرق و غرب و شمال و جنوب، بازار بزرگ ملی، بازار بزرگ منطقه‌ای با داشتن ۱۵ همسایه و ۶۰۰ میلیون جمعیت، سواحل دریایی طولانی، حاصلخیزی زمین با محصولات متنوع کشاورزی و باغی، اقتصاد بزرگ و متنوع و بخش‌های بکر از ظرفیت‌ها است.

تنوع منابع طبیعی و معدنی، ارتقای سهم معدن در تولید ناخالص ملی، بهره‌گیری از معادن در تولید ثروت ملی و گذار از اقتصاد نفتی، مهم‌ترین فرصت‌های این بخش بوده اما سهم منابع معدنی در سال گذشته فقط ۵ دهم درصد از تولید ناخالص ملی بود.

مشکل تامین مواد معدنی موردنیاز، نیروی انسانی متخصص، منابع مالی و سرمایه‌گذاری اکتشافی و نقش‌های قانونی از جمله چالش‌های حکمرانی معادن بشمار می روند.

انتهای پیام