حمایت رئیس‌ اسبق بانک مرکزی از تداوم انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی
رئیس‌ اسبق بانک مرکزی از تداوم انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی، حمایت و اعلام کرد: نرخ سود ۲۰ درصدی با توجه به تورم ۴۰ درصدی همچنان منفی بوده و منجر به زیان سپرده‌گذار و اقتصاد شده است!

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ولی‌الله سیف برخلاف همه کارشناسان اقتصادی، فعالان بازارهای مالی و تولیدکنندگان و برخی نمایندگان مجلس و... با عرضه گواهی سپرده بانکی ۳۰ درصدی موافق شده و به ایسنا، اعلام کرد: نرخ سود بانکی غیرمنطقی و ۲۰ درصدی با توجه به تورم بیش از ۴۰ درصدی همچنان منفی بوده و منجر به زیان سپرده‌گذار و اقتصاد شده است.

در این شرایط هر وام گیرنده، منتفع بوده و این رویه منجر به طولانی شدن صف متقاضیان تسهیلات و ایجاد رانت و فساد می شود. تولیدکنندگان واقعی هم  برای تامین سرمایه در گردش به راحتی امکان استفاده از وام بانکی را نخواهند داشت و صنعت بانکداری هم در معرض انتقاد قرار می گیرد.

این درحالی است که صنعت بانکداری با ناترازی مواجه بوده و عملیات بانکی به دلیل ساختار نرخ‌های دستوری در اکثر بانک ها منجر به تولید زیان شده است. هر چند منابع حاصله از انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی، صرف تامین مالی طرح های خاص خواهد شد ولی نباید تصور کرد نرخ سایر سپرده ها تغییری نخواهد کرد.

بانک‌ها هم باید مجاز باشند سپرده‌های ۳۰ درصدی را با حاشیه سود مناسب، مصرف کنند. در غیر اینصورت مشکل ناترازی بانک‌ها تشدید می‌شود. علاوه بر ایت اگر همزمان با انتشار اوراق گواهی سپرده ۳۰ درصدی در آینده نزدیک، فکری به حال نرخ وام بانک‌ها شود، انتشار این اوراق می تواند ادامه دار و مثبت باشد.

انتهای پیام