کد خبر: ۱۶۶۶۴۰
۹:۹ - ۱۴۰۰/۱/۱۸

ایران و آمریکا درباره برجام و لغو تحریم‌ها توافق اولیه کردند/ اهداف دو کارگروه
نیویورک تایمز:

ایران و آمریکا درباره برجام و لغو تحریم‌ها توافق اولیه کردند/ اهداف دو کارگروه

ایران و آمریکا در مذاکرات غیرمستقیم در وین بر سر همزمانی لغو تحریم‌ها و محدودسازی غنی‌سازی اورانیوم توسط تهران به توافق رسیدند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد: مذاکرات برجامی با حضور اتحادیه اروپا، چین، روسیه و ایران ساعت  14:30 عصر دیروزدر وین برگزار شد و اعضا بر سر ایجاد کارگروهی برای بررسی بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای از طریق برداشتن تحریم‌های سنگین علیه ایران موافقت کردند.

بر اساس این گزارش، ایران و آمریکا در جریان مذاکرات غیرمستقیم بر سر همزمانی برداشتن تحریم‌ها و محدودسازی غنی‌سازی اورانیوم توسط تهران به توافق رسیدند. کارگروه دیگری هم بر چگونگی اجرای تعهدات ایران بر اساس توافق محدودسازی ذخایر اورانیوم غنی‌شده نظارت خواهد داشت.

میخاییل الیوانوف نماینده روسیه درباره نتایج این مذاکرات در توییتر اعلام کرد: این نشست موفقیتی اولیه بوده و دو کار گروه از قبل، فعالیت را آغاز کرده‌اند.
اما تجدید توافق به‌این‌زودی‌ها اتفاق نخواهد افتاد. مهمترین نکته ، آغاز اقدامات سودمند برای رسیدن به اهداف برجامی است.

اهداف دو کارگروه

دو کارگروه‌ تعیین شده در پی یافتن نقشه راهی برای همزمانی بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات برجامی هستند اما حتی در صورت رسیدن به توافق با توجه به بی اعتمادی طرفین نسبت به یکدیگر، مدتی طول می کشد تا اثبات شود از نظر فنی به تعهدات عمل می‌کنند. 

در وین ایران در گراند هتل با سایر اعضای برجام شامل بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه تحت رهبری اتحادیه اروپا دیدار کرده درحالی که هیات آمریکایی به سرپرستی رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به طور جداگانه در هتلی در نزدیکی همان محل فعالیت می‌کنند.

به گفته مقام اتحادیه اروپا ،کارگروه‌هایی با هدف تهیه فهرستی از تحریم‌های ضد ایرانی توسط واشنگتن و اجرای کامل تعهدات هسته‌ای از سوی تهران،  تشکیل خواهد شد.

مواضع نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در آخرین مواضع اعلام کرد: بعد از بازگشت به برجام، آمریکا نخست به دنبال توافقی طولانی‌تر خواهد بود.  نگرانی‌هایی درباره برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‎های منطقه‎ای ایران وجود دارد و  باید درباره آن گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید رسیدن به توافق، قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را ضروری نمی‌داند ولی با هرکسی که در قدرت باشد مذاکره خواهد کرد. نمی‌توان انتخابات ایران را نادیده گرفت اما نباید اجازه داد این موضوع سرعت کار را به واشنگتن دیکته کند.

اگر ایران به تعهدات بازگردد، آمریکا هم آماده بازگشت به توافق خواهد بود. چرا که احیای برجام به نفع ملت آمریکا است. کارزار فشار حداکثری شکست خورده و دولت بایدن متعهد است ایران به سلاح اتمی دست نیابد و دیپلماسی را بهترین راهکار می داند.

رسیدن به تفاهم، قبل از انتخابات در ایران ارجحیت دارد .در غیر این صورت مذاکرات با هر کسی که در تهران مسئول باشد، ادامه خواهد یافت.

گفتگوهای وین گامی مثبت، سازنده و مفید بود

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرد: هرچند آمریکا نتوانست با نمایندگان ایران مستقیما" مذاکره کند و انتظاری هم برای این تحقق این رویداد نیست اما گفتگوهای وین گامی مثبت، سازنده و مفید بود و رایزنی های آمریکا با متحدان اروپایی و ایران با روسیه و چین در جریان است .

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ