کد خبر: ۱۶۶۸۶۹
۹:۱۱ - ۱۴۰۰/۱/۲۴

تکالیف چند وزارتخانه‌ برای صادرات محصولات صنایع بورسی و غیر بورسی
در نشست شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی ابلاغ شد:

تکالیف چند وزارتخانه‌ برای صادرات محصولات صنایع بورسی و غیر بورسی

تکالیف و ماموریت‌های برخی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هابرای تسهیل مشکلات حوزه تجارت خارجی صنایع بورسی و غیر بورسی بویژه با کشورهای همسایه، تدوین و ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، تکالیف و ماموریت‌های برخی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با تسهیل مشکلات حوزه تجارت خارجی بویژه با کشورهای همسایه، تدوین و ابلاغ شد.

به‌موجب تصمیمات و جمع‌بندی دهمین نشست شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی به‌منظور حل مشکلات مرزهای شرقی و غربی، مقرر شد وزارت نیرو به عنوان مسئول کمیسیون مشترک ایران با کشورهای عراق و افغانستان، جلسه‌ای با حضور وزارتخانه‌های صنعت، راه و گمرک برگزار کند و گزارشی برای معاون اول رئیس‌جمهور ارسال شود.

از سوی دیگر به دلیل اهمیت مبادلات تجاری بویژه صادرات در نقاط مرزی مشترک با کشورهای همسایه، مقرر شده وزارت صنعت جلسه ویژه‌ای با حضور دستگاه‌های اجرایی برگزار و پیشنهادها را به دولت ارائه کند.

وزارت راه نیز با توجه به تکالیف و ماموریت‌های محوله‌ای که درخصوص ساماندهی‌ و‌ مدیریت زیرساخت‌های مرزی به عهده دارد ضمن ارزیابی امکانات و زیرساخت‌های مرزی مشترک با کشورهای همسایه باید به فوریت طرح پیشنهادی را برای طرح در جلسات دولت ارسال کند. به‌منظور راه‌اندازی سریع گمرک مرزی اسلام‌قلعه با افغانستان، وزیر نیرو با طرف افغانی و استانداران استان‌های مرزی برای کمک جهت راه‌اندازی مجدد و سریع مرز، هماهنگی لازم را باید انجام دهد.

یکی از مصوبات دهمین نشست شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی تکلیفی است که برای سازمان توسعه تجارت دیده شده تا با همکاری گمرک، گزارش دقیقی از میزان خسارات وارده به صاحبان کالا و امکانات لجستیکی به دلیل حادثه اخیر مرز دوغارون تهیه و با ارائه راهکارهایی برای معاون اول رئیس‌جمهور ارسال کند.

مقرر شد موضوع ترانزیت و نقشه‌راه مربوطه در دستورکار شورای‌عالی صادرات غیرنفتی قرار گیرد و وزارت راه گزارش جامعی ارائه کند. با توجه به اعلام آمادگی وزارت راه مبنی بر تامین و تجهیز ناوگان حمل سرد از طریق تولید داخل یا واردات به‌منظور تسهیل صادرات محصولات کشاورزی، مقرر شد درخصوص کانتینرهای یخچالدار و کشتی رورو براساس تفاهم‌نامه وزارتخانه‌های صنعت و راه موانع موجود برطرف شود.

مصوبه پیشنهادی در ارتباط با اجازه صادرات قطعی ماشین‌آلات و تجهیزات خروج‌موقت شده توسط صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به تایید شورای‌ عالی توسعه صادرات غیرنفتی رسید و مقرر شد وزارت صنعت مصوبه پیشنهادی مربوطه را برای طرح و تصویب در هیات وزیران برای معاون اول رئیس‌جمهور ارسال کنند.

براین اساس، صادرات قطعی ماشین‌آلات و تجهیزات خروج موقت‌شده توسط صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به‌منظور اجرای پروژه‌های برون‌مرزی که بعضا در حین انجام پروژه دچار سانحه، حادثه، تخریب یا فرسودگی بیش از حد و موارد مشابه آن شده و بازگشت ماشین‌آلات و تجهیزات فاقد ارزش تجاری باشد پس از تایید نمایندگی‌های وزارت امور‌خارجه یا دفاتر رایزنی بازرگانی ایران در کشور هدف و تصویب کمیته موضوع ماده ‌۱۹ آیین‌نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مجاز است.

از دیگر مصوبات این نشست این است که ورود ماشین‌آلات و تجهیزات استفاده‌ شده در پروژه‌های برون‌مرزی که توسط پیمانکاران خدمات فنی و مهندسی در کشورهای هدف خریداری شده پس از تایید کمیته موضوع ماده ‌۱۹ آیین‌نامه اجرایی حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی و کمیته ماده‌ یک مقررات صادرات و واردات با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی مربوط و با رعایت سایر ضوابط و مقررات، مجاز است.

با توجه به ممنوعیت تردد لنج‌های باری در خلیج‌فارس و ضرورت جایگزینی آنها با کشتی‌های کوچک تجاری و وجود ظرفیت بزرگ داخلی در تولید این کشتی‌ ها حسب‌نظر معاون اول رئیس‌جمهور، مقرر شد با هماهنگی وزارت راه ارائه تسهیلات درازمدت با بهره کم به‌منظور جلب مساعدت لنج‌داران در عملیاتی‌ ساختن این برنامه اجرایی شود.

در راستای تسهیل رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و تکمیل مصوبات جلسه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، جلسه‌ای با حضور رئیس‌ سازمان توسعه تجارت ایران و معاون ارزی بانک مرکزی تشکیل و متن بسته پیشنهادی که مورد تایید رئیس‌ بانک مرکزی نیز باشد، تهیه و پس از تایید معاون‌ اول رئیس‌ جمهور برای تصویب به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارسال و اجرایی شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ