کد خبر: ۱۶۷۳۴۱
۰:۰ - ۱۴۰۰/۲/۶

چند سئوال و ۱۷ درخواست بورسی از سران قوا / عجیب ترین سیاست اقتصادی دنیا
انجمن توسعه سرمایه گذاری حرفه ای اعلام کرد:

چند سئوال و ۱۷ درخواست بورسی از سران قوا / عجیب ترین سیاست اقتصادی دنیا

انجمن توسعه سرمایه گذاری حرفه ای با اعلام ثبت عجیب ترین سیاست اقتصادی دنیا در سال گذشته و طرح چند سئوال از سران قوا ، ۱۷ درخواست از جمله کاهش سود بانکی به ۸ تا ۱۲ درصد و... داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی بدترین روزهای بورس طی سال های اخیر همچنان تکرار می شود و خبری هم از برگشت و تعادل نیست که در پی عدم برگزاری جلسه سران قوا در دوشنبه گذشته و اعلام دیروز عضو حسینعلی حاجی‌دلیگانی هیئت رئیسه مجلس مبنی بر تشکیل جلسه امروز ، انجمن توسعه سرمایه گذاری حرفه ای ( متشکل از پیشکسوتان و خبرگان ) دست به انتشار نامه سرگشاده زد و 17 درخواست اعلام کرد.

متن نامه :

وضعیت کنونی اقتصاد و بازار سرمایه به عنوان آیینه تمام نمایی وضعیت اقتصادی ، امروز در شرایط نامناسب و بسیار اسفباری قرار دارد . وضعیتی که متاسفانه در حالی رقم خورده که همه در آینه سخنان گهر بار رهبر انقلاب در ده سال اخیر هم دلایل بروز این وضعیت را می دانیم و هم راه خروج از آن را در این سخنان همواره ترسیم کرده است و چه بد پیروانی بودیم که وقتی راه و دلیل راه می دانیم اینک به این شرایط گرفتار شده ایم.

در آخرین سال از قرن که به نام "تولید، پیشتیبانی و مانع زدایی ها"نام گذاری شده بار دیگر یادآور شویم که در چند قرن اخیر هیچ مقامی در تاریخ ایران این میزان بر موضوع تولید و مشارکت مردمی و اقتصاد مردمی تاکید نکرده و مایه تاسف است که علی رغم این سطح از تاکید امروز تولید،سرمایه گذار و کارگر نامهای مترادف با فقر و گرفتاری و درماندگی و در مقابل دلالی و واسطه گری و ربا خواری مترادف با ثروت و شوکت شده است.

سران محترم قوا

یکسال گذشته بازار سرمایه دستخوش شرایطی بوده که برای توصیف آن می توان کتابها نوشت اما سالی بسیار پر فراز و فرود در بازار سرمایه بود کاهش نرخ بهره در ابتدای سال و فرمان آزاد سازی سهام عدالت که بهترین خبر برای جامعه درگیر کرونا بود باعث شد میزان مشارکت در بورس از 10میلیون نفر کد فعال به 21 میلیون کد رسیده و با اضافه شدن سهام عدالت، شمار کدهای معاملاتی بازار به بیش از 51 میلیون نفر رسید. موج ورود افراد جدید به بازار چنان بود که میزان مشارکت در عرضه های اولیه از زیر 200 هزار کد به بالای 5.1 میلیون نفر رسید و نشانه های بروز یک اقتصاد مردمی با مشارکت و تعهد عمومی مردم در اقتصاد بروز کرده بود.

اما با افزایش نرخ بهره به میزان 300درصد ، عجیب ترین سیاست در کل اقتصادهای دنیا بود و پرداخت سود قطعی بدون توجه به میزان درآمد واقعی بانکها که از یک سو با افزایش پایه پولی به تورم گسترده منجر شده و از یک سو شائبه ربوی بودن این سود وهمچنین ربوی بودن 225 هزار میلیارد تومان اوراق منتشره در سال گذشته را ایجاد کرده و در کنار سیاست قیمت گذاری دستوری که بلای جان اقتصاد امروز ایران است و برخی از سیاست های دیگر که در ذیل به عنوان درخواست اصلاح آمده ، باعث ریزش شدید بازار و خروج نقدینگی و آسیب جدی به خانواده 46 میلیون نفری سهام عدالت شد.

به گونه ای که تقریبا نیمی از ایرانیان 40 درصد دارایی خود در بورس از دست دادند و اینک بی پناه و درمانده در بحران کرونا دست به دامان شما شده یا به صورتی کاملا کورکورانه راهی بازارهای نظیر رمز ارزها شده اند که بی تردید به خروج نقدینگی از کشور منجر شده و یا در بازار ارز و سکه به انتظار سقوط اقتصاد یا در بازار املاک به دنبال گرانی و تورم آینده هستند.

به راستی آیا هیچ نظامی در جهان می تواند خود را در برابر از دست رفتن دارایی و ثروت نیمی از مردم خود بی تفاوت بداند؟

 سران محترم قوا

اینک جمعی از سهامداران با درک مقطع حساس کنونی و نیاز کشور به راه انداختن بازار سرمایه به عنوان لکوموتیو به حرکت درآوردن بازار از شما می خواهیم در موارد ذیل تصمیماتی  شفاف و روشن اتخاذ کرده و از این طریق امید را به جامعه ایران بازگردانده و در مقابل فشار خارجی صفوف به هم پیوسته مردم را در کنار نظام خود شاهد باشید.

1- کاهش سود بانکی به سطح سود بخش تولید در حد 8 تا 12 درصد

2-حذف قیمت گذاری دستوری محصولات شرکت های پذیرفته شده در بازارسرمایه و یا شرکت های عرضه کننده محصولات  در بورس کالا یا انرژی

3- ایجاد معاملات آتی سکه و ارز با هدف روشن سازی ابهامات در مورد نحوه قیمت گذاری ارز

4- حذف ارز چند نرخی به عنوان ریشه بروز فساد ،صنعت زدایی و بیماری هلندی اقتصاد

5- ایجاد شرکت های پروژه محور با هدف بسط و توسعه تولید و اشتغال در سطح کشور

6- پیشنهاد می شود با هدف تقویت عملیات بازارگردانی و حفظ نقدشوندگی سهام از سود قابل تقسیم  سال ٩٩ شرکتها ١٥ درصد برای تقویت بازار گردان آن شرکت یا شرکتهای زیر مجموعه تخصیص یابد و از سال آینده هم هر سال ٥ درصد سود قابل تقسیم به این امر اختصاص یابد. همچنین به شرکتهای اجازه داده می شود معادل رقم ذخیره قانونی شرکت را به تقویت بازارگردان شرکت تخصیص دهند.

7-ایجاد شعبه متمرکز رسیدگی مالیاتی برای شرکت های بازار سرمایه و الزام دستگاه های دولتی به تعیین تکلیف هر گونه ادعا در مورد شرکت های حداکثر تا 4 ماه پس از پایان سال مالی

8- تسهیل در صدور مجوز انتشار اوراق مشارکت شرکتی و کاهش بروکراسی حاکم

9-الزام بانک مرکزی به حمایت از بازار اوراق مشارکت شرکت های خصوصی (سهم بازار اوراق شرکتی در برابر اوراق دولتی سال قبل کمتر از 5درصد بود)

10-ایجاد کانون سهامداران حقیقی

11-اجرای اصول حاکمیت شرکتی و اصلاح قانون تجارت با هدف بهبود رعایت حقوق سهامداران خرد

12-ایجاد سهولت برای پذیرش شرکتهای جدید در بازار به ویژه شرکتهای دانش بنیان

13-ایجاد سهولت در تاسیس شرکتهای سهامی عام و الزام افشا اطلاعات کلیه شرکتهای دارای سرمایه بیش از یکهزار میلیارد ریال و تبدیل این شرکتهای به سهامی عام با هدف ایجاد اقتصاد مردمی

14- پایان توقف 8 ساله اجرای اصل 44 و توجه به خصوصی سازی و واگذاری واقعی شرکتهای دولتی و توجه به تحقق اقتصاد مقاومتی

15- افزایش تعرفه واردات با هدف حفظ بازار داخلی در برابر واردات گسترده خارجی

16- اعطای مجوز های نهادهای بازارسرمایه از جمله کارگزاری ها با هدف افزایش دسترسی عمومی و غیر مستقیم برای همه مردم به بازار سرمایه

17- ارتقا جایگاه ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان عضو حاضر  در جلسات اقتصادی هیات دولت

در خاتمه انجمن توسعه سرمایه گذاری حرفه ای با قدردانی از زحمات ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین اعضای شورای عالبی بورس ، خواستار توجه سران قوا به نقطه نظرات و کسب مشورت در جهت بهبود وضعیت بازار است .

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال بورس پرس در تلگرام شوید.

نظرات بینندگان
» احمدی | ساعت ۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۲/۶
0
0
پاسخ
درک اینکه بانک ها و مدیران صندوق ها یا هر کسی که این بلا را سر بورس و سهامداران اوردند واقعا در سطح پایینی قرار داره ، منبعد می‌خواهند چکار کنن؟یعنی اینکه بانک ها سپرده جمع کردند و صندوق ها فربه شدند بعدش میخان با این پولا چکار کنن؟اونی که مثلا یه سهم رو مثلا هزار تومان فروخته مگه راضی میشه دو هزار تومان بخره؟نه آبی ک زمین ریخته دیگه جمع نمیشه
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید


آخرین اخبار
پربیننده ترین
طراحی سایت خبری و هاست توسط ایرسا هاستینگ